İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstanbul Modern, Ara Güler Sergisini Fotoğraf Galerisi’nde Ağırlıyor

İstanbul Modern, Ara Güler Müzesi ve Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilen sergiyle, geçen yıl aramızdan ayrılan büyük usta Ara Güler’in gözünden İstanbul’un 1950’li yıllarından itibaren yaşadığı değişimin izini sürüyor. “İki Arşiv, Bir Seçki: Ara Güler’in İzinde İstanbul” isimli sergi 29 Mayıs ile 17 Kasım 2019 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

Ara Güler

İstanbul Modern’den gelen bilgiye göre, “Tarihi makinesiyle yazan” insan Ara Güler’in İstanbul Modern’deki ilk kişisel sergisi sanatseverlerle buluştu. İstanbul Modern ve Ara Güler Müzesi işbirliğiyle gerçekleşen, iki kurumun koleksiyon ve arşivinden ortaya çıkan sergi, şehrin 1950’li yani 20. yüzyılın ortasından bu yana yaşadığı değişimi gözler önüne seriyor. Bu değişimin sonucu ortaya çıkan kolektif belleğin oluşumunda büyük sanatçı Ara Güler’in fotoğraflarının rolünü ortaya çıkarıyor.

Şehzadebaşı, 1958_Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi Koleksiyonu

Her biri imzasını taşıyor

Duayen sanatçı Ara Güler’in farklı dönemlerde basılmış, her biri kendi imzasını taşıyan çalışmalarına, İstanbul Modern Fotoğraf Koleksiyonu ve Ara Güler Müzesi arşivindeki çeşitli karanlık oda baskısı, obje ve efemera ile fotoğrafların çekildiği semt ve açıları gösteren haritalandırmalar da eşlik ediyor. Sergi kendini foto muhabiri, foto muhabirlerini de “tarihi makinesiyle yazanlar” olarak tanımlayan Ara Güler’in çalışmaları aracılığıyla fotoğrafçının öznelliği ve fotoğraf arasındaki ilişkiyi düşündürmeyi amaç ediniyor.

Eminönü, 1954 İstanbul Modern Fotoğraf Koleksiyonu

Sanatçı Ara Güler’in kendilerine tekrar tekrar bakmaya davet eden fotoğraflarını arşiv malzemeleriyle bir araya getiren “İki Arşiv, Bir Seçki”, hem Ara Güler’in üretim pratiğini hem de zihnimizdeki İstanbul bilincinin yaratılmasındaki payını sanatsevere hatırlatıyor.

Küratörlüğünü İstanbul Modern Fotoğraf Bölümü Yöneticisi sayın Demet Yıldız’ın, danışmanlığını ise Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi Müdürü sayın Umut Sülün’ün yaptığı sergi 17 Kasım’a kadar ziyaret edilebilir. Ayrıca sergi süresince kent ve kolektif bellek üzerine çeşitli söyleşi ve programlar da düzenlenecek.

Açılışa yoğun ilgi

“İki Arşiv, Bir Seçki: Ara Güler’in İzinde İstanbul” sergisinin açılışı sanat ve iş dünyası tarafından yoğun ilgi gördü.

Açılışta konuşma yapan İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı sayın Oya Eczacıbaşı şunları söyledi:

“Türkiye fotoğraf sanatının uluslararası alanda en önemli temsilcisi Ara Güler, müzemizin kurulduğu ve fotoğraf bölümümüzün açıldığı 2004 yılında, koleksiyonumuza 52 fotoğrafını bağışladı. Bu bağış yeni kurulmuş olan İstanbul Modern Fotoğraf Bölümümüz için çok önemli ve anlamlıydı.Fotoğraf Bölümümüzün edindiği bu bağış çok önemli ve anlamlıydı. Ara Güler’in koleksiyonumuzdaki bu fotoğraflarını yıllar sonra kişisel bir sergiyle izleyicimizle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kendisinin özellikle İstanbul’a odaklanan çalışmalarını, imzasını taşıyan karanlık oda baskıları, ona ait obje ve eşyalarla birlikte sergiliyoruz. Bir İstanbul aşığı olarak Ara Güler’in dolaştığı, kayda aldığı semtlerin değişen yüzünü sergideki haritalandırma ile izleyiciye sunuyoruz. Bu haritalara bakarak hepimiz geçmişteki İstanbul’u yeniden hatırlayacağız.”

Sirkeci, 1956 İstanbul Modern Fotoğraf Koleksiyonu
Eski Galata Köprüsü, Old Galata Bridge, 1957 İstanbul Modern Fotoğraf Koleksiyonu.

En tepedeki görsel: Taşlıtarla, Gaziosmanpaşa, 1959_Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi Koleksiyonu

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code