İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstanbul Modern’in Koleksiyon Sergisi Yenilendi

İstanbul Modern, Beyoğlu’nda bulunan geçici mekânındaki yeni koleksiyon sergisini izleyiciyle buluşturdu. Sergide, 1950 sonrası Türkiye sanat ortamındaki soyut ve figüratif resmin gelişimi ile doğa ve çevre üzerinden şekillenen çağdaş sanat yapıtları bir araya geliyor.

İstanbul Modern, 2004’ten beri Türkiye modern ve çağdaş sanat tarihinin değişim ve dönüşümüne yer verdiği, uluslararası bir yönelimle gelişen koleksiyonunu paylaştığı sergilerine devam ediyor.

Haluk Akakçe, Göllü Manzara , 2004

İstanbul Modern’in 2. katında çağdaş sanat dünyasının doğa ve çevre üzerinden şekillenen çeşitli yapıtları sergileniyor. Sergi bu katta heykel, resim, fotoğraf, video, yerleştirme gibi farklı disiplinlerde doğa kültürünün izini süren, çevre sorunlarına duyarlı sanatçıların yakın dönemde ürettiği çalışmalara odaklanıyor. Bu seçim ve sergileme doğanın yitimine, kaynakların tükenmesine ve çevre sorunlarının önlenemez artışına dikkat çekmek isteyen bir yaklaşımla, farklı kuşaklardan sanatçıları bir araya getiriyor.

Ziya Tacir, Işığı Aramak serisinden Levha 19, 2015

Müzenin 3. katında ise 1950 yılı sonrası Türkiye sanat ortamındaki soyut ve figüratif resmin gelişimi, kronolojik bir akış içerisinde, ikonik örnekler üzerinden sergileniyor. İlk bölüm, geometrik ve lirik bir yaklaşım ekseninde temellenen soyut resmin Anadolu ve İslam kültüründen beslenen görsel ve düşünsel etkilerini görünür kılıyor. İkinci bölümde ise figüratif resmin toplumsal gerçekçi örneklerinden 1970’li yılların yeni figüratif yaklaşımları ile 1980’li yılların dışavurumcu ve kavramsal örneklerine uzanıyor.

Abidin Elderoglu, Uzaydan Görünüm, 1962

30 sanatçı ve 2 sanatçı ikilisi, 40 yapıt

İlk defa izleyiciyle buluşacak olan yapıtların da bulunduğu sergide farklı kuşaklardan 30 sanatçı ve 2 sanatçı ikilisinin 40 yapıtı sergileniyor.

Sergide yapıtları yer alan sanatçılar

Haluk Akakçe, Kuzgun Acar, Erol Akyavaş, Tomur Atagök, Alper Aydın, Barbara – Zafer Baran, Bedir Baykam, Cihat Burak, Ergin Çavuşoğlu, Nejad Melih Devrim, Latifa Echakhch, Neş’e Erdok, Abidin Elderoğlu, Ahmet Elhan, Tayfun Erdoğmuş, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Kamil Fırat, Eren Eyüboğlu, Mehmet Güleryüz, Neşet Günal, Balkan Naci İslimyeli, İhsan Cemal Karaburçak, Komet, :MentalKLINIK, Nusret Nurdan, Orhan Peker, Jennifer Steinkamp, Canan Tolon, Ziya Tacir, F. Tülin, Fahrelnissa Zeid, Ömer Uluç.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code