İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstanbul’u Bu Öykülerle Yeniden Keşfedin!

Tolga Gümüşay imzalı ve Altın Kitaplar etiketli İstanbul Kareli Öyküler, fotoğrafın gerçekliğiyle edebiyatın olasılıklarını buluşturuyor.

Bir öykü kitabına, dünyanın en eski metropolünün kaç semti, kaç rengi, kaç devri ve kaç duygusu sığabilir?

Güvercin ve martıları, sokak satıcılarını, günbatımını, başka diyarlardan göçüp gelmiş insanları bir şehre ait yapan nedir? Bir kentin insanları, hayvanları, suları, evleri yan yana yaşadıkça birbirine benzer mi? Yoksa İstanbul’un sırrı, bütün bunlara bir diğerine benzemeden bir arada yaşayabilme olanağı sunması mıdır? 

Hacısı, Rum’u, Ermeni’si, amelesi, tulumbacısı, katili, meczubu, masalcısı, koşucusu, heykeltıraşı, lokantacısı. Suriyelisi, Roman’ı, Boğaziçilisi, şarkıcısı ne yer, ne içer, ne için yaşar? Neyin kaygısını duyar? Nasıl sever? En çok neyin hasretini çeker? İstanbul bütün bunları nasıl, ne kadar derinden etkiler? 

İstanbullu olmak asırlar evvel ne anlama gelirdi? Yüz yıl önce? 1950’lerde? Bizden önce yaşamış hemşerilerimizi daha iyi tanıdıkça, kendimizi de daha iyi anlamış olur muyuz? Bu şehrin hangi devrinde yaşasak daha mutlu olurduk? Bugün o devrin ne kadarını yaşatabiliyoruz?

İstanbul’un kokusu Boğaziçi’nde mi daha yoğun alınır, Eminönü’nde mi? Bugün Küçükpazar mı daha tekinsizdir, Tarlabaşı mı? Süleymaniye’nin hafızası mı daha güçlüdür, Sultanahmet’inki mi? Galata sokaklarında mı daha fazla sayıda yabancı dil konuşulur, Kumkapı’da mı? Balat mı eski sakinlerini daha çok özler, Sulukule mi?

Tolga Gümüşay, bütün bu sorulara ve daha nicelerine yanıt ararken tutkunu olduğu İstanbul’un tarihî semtlerini, eşsiz manzaralarını, arka sokaklarını, kendi halinde insanlarını önce fotoğrafladı, sonra onlar için öyküler yazdı.

İstanbul Kareli Öyküler, fotoğrafın gerçekliğiyle edebiyatın olasılıklarını iç içe geçirerek dünyanın en güzel kentlerinden birinde var olmanın türlü hallerini ortaya koyuyor. İstanbul’un gündelik hayatından kareleri, bu şehirde yaşamanın büyüsünü yansıtan öykülere dönüştürüyor.

Tolga Gümüşay Hakkında:  

1972 yılında, subay olan babasının görev yaptığı Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde, öğretmen bir anneden dünyaya geldi. Bursa’da başladığı ilkokul eğitimini Erzurum’un Oltu ilçesinde tamamlayan Tolga Gümüşay, bir yıl Erzurum Anadolu Lisesi’nde öğrenim gördü ve 1990’da mezun olduğu Kadıköy Anadolu Lisesi’nde yatılı olarak okudu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nin ardından Marmara Üniversitesi Örgütsel Davranış Bilimi Yüksek Lisans Programı’nı tamamlayan Gümüşay’ın 2001 yılında ilk romanı 6 Yıl Tam Pansiyon yayımlandı. Tolga Gümüşay’ın toplam 9 eseri bulunmaktadır. 2015 yılında Tolga Gümüşay ile Hiç Kimsenin Kenti adlı belgesel İZ TV’de yayınlanmaya başlandı. Tolga Gümüşay, 2016 yılında kendi çektiği fotoğraflara yazdığı öyküleri dijital platformda paylaştığı Kareli Öyküler projesini başlattı.

Sayfa Sayısı: 200 

Fiyatı: 30.00 TL 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir