İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

IV. Murad Operası’na yoğun ilgi

13. Uluslararası İstanbul Opera Festivali kapsamında sahnelenen IV. Murad Operası, Haliç Kongre Merkezi Açık Hava Sahnesi’nde izleyici ile buluştu. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Özgül Özkan Yavuz, Avusturya İstanbul Başkonsolosu Sayın Josef Saiger ve Japonya İstanbul Başkonsolosu Sayın Kenichi Kasahara, temsili izleyen sanatseverler arasındaydı.

Antalya Devlet Opera ve Balesi, IV. Murad Operası ile Osmanlı tarihinin fetihler dönemini, sarayın gizemli yaşamını ve henüz on bir yaşındayken Osmanlı Padişahı olan IV. Murad’ın yaşam öyküsünü sahneye taşıdı. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün önemli prodüksiyonlarından olan IV. Murad Operası, İstanbullu sanatseverlerin beğenisini kazandı.

IV. Murad Operasının bestesi 2010 yılında kaybettiğimiz Devlet Sanatçısı, Türk Operası’nın büyük ustası, besteci ve orkestra şefi Okan Demiriş’e, librettosu Turan Oflazoğlu’na ait. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın, şef Hakan Kalkan yönetiminde yer aldığı eserin rejisi Haldun Özerten imzasını taşıyor.

Ulusal Türk Operasının seçkin örneklerinden biri olan eser geleneksel ve tasavvufi müziğin çok sesli icrası eşliğinde sahnelendi.

Sultan IV. Murad Han’ın payitahtında 1623-1640 yıllarındaki Osmanlı İmparatorluğu’nu, saray yaşamını ve taht kavgalarını konu alan eserde “Sultan Murad” rolünde Engin Suna yer aldı.

“Kösem Sultan” rolünde Arzu Yaman, “Sadrazam Topal Recep Paşa” rolünde Umut Tarık Akça, “Nefi” rolünde Göksay Yaran, “Dilfigar” rolünde Işılay Meriç Karataş, “Silahtar” rolünde Baha İşler ve Antalya DOB sanatçıları sahnedeydi. Üç perdelik eserin dekor tasarımı Özgür Usta’ya, kostüm tasarımı Gazal Erten’e, ışık tasarımı Mustafa Eski’ye ait.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir