İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İyi Bir Mimar ve Mühendis İşsiz Kalmaz

Ülkemizde yaşanan ekonomik gelişmeler ve inşaat sektöründeki durgunluk, üniversite adaylarının meslek tercihlerini de ciddi bir şekilde etkiledi. Geçtiğimiz yılların en çok rağbet gören meslek gruplarından olan mimarlık ve inşaat mühendisliğinde kontenjanlar bu yıl boş kaldı. Ek yerleştirme süreci devam ederken Maltepe Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayın Özay Gürtuğ’dan, ek tercihlerini belirleyen adaylara “bugünün koşulları ile tercih yapmayın” uyarısı geldi. Dr. Görkem İldaş’ın hazırlayıp sunduğu ve Habertürk’te yayınlanan Yolun Başındayken programına konuk olan Prof. Dr. Özay Gürtuğ’a göre iyi bir mimar ya da mühendis asla işsiz kalmaz.

Mimarlık ve inşaat mühendisliği neden boş kaldı?

ÖSYM kesin kayıtların ardından yaklaşık 191 boş kontenjan için ek yerleştirme başvurularını başlattı. Boş kalan kontenjanlar içinde ilk sırada 5 bin 278 kontenjan ile inşaat mühendisliği yer alırken, ikinci sırada da 2 bin 289 adet ile mimarlığın yer alması dikkat çekti. Peki mimarlık ve inşaat mühendisliği bölümleri bu yıl neden boş kaldı?

“Bugünün koşulları ile tercih yapmayın”

Yolun Başındayken programında İldaş’ın sorularını yanıtlayan Maltepe Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özay Gürtuğ’a göre boş kontenjanların fazla olmasının sebebi inşaat sektöründe son dönemde artan durgunluk. “Son zamanlarda inşaat sektöründe binalar, evler satılamıyor. O yüzden adaylar gelecekte işsiz kalma kaygısıyla inşaat ve mimarlık bölümlerini tercih etmiyorlar. Bu düşünce doğru değil” diye konuşan Prof. Dr. Gürtuğ, inşaat mühendisliği ve mimarlığın dünyanın en eski meslekleri olduğunu hatırlattı. Dünyadaki nüfus hızla arttığına dikkatleri çeken Gürtuğ, “konuta, hastaneye, yola, köprüye ihtiyaç her zaman olacak. Bunları da mimarlar ve mühendisler yapacak” dedi.

“Bu meslek hiç bitmeyecek”

Üniversite adaylarına tercihlerini yaparken “büyük resme bakın” çağrısında bulunan Gürtuğ, gelecek yılların bu iki meslek grubu için yeni fırsatlara açık olduğunu da sözlerine ekledi. “Türkiye’mizin etrafına bakalım. Suriye harap olmuş, Irak yıkılmış… Benim öngörüm 3 – 5 yıl içerisinde bu ülkeler istikrara kavuşacaktır ve bu yıkılan ülkeler tekrar inşa edileceği zaman bunu en yakın konumda olan ülke olan Türkiye’nin mimarları ve inşaat mühendisleri yapacaktır” diye konuşan Prof. Dr. Gürtuğ, ailelere ve öğrencilere bu iki mesleğin hiç bitmeyeceğini söyledi.

Kimler mimarlık tercih etmeli?

Mimarlığın “özel” bir meslek olduğunun altını çizen Prof. Dr. Özay Gürtuğ, matematik bilgisinin yanı sıra hayal gücünün de önemine dikkat çekti. “Mimarlık, sayısal puan türüyle alıyor. Ancak kişinin matematik bilgisi yanında hayal gücünün de olması gerekiyor. Mimarlar hayal eder ve tasarlarlar. Yaratıcı mimarlar, hayal gücü geniş olan mimarlardır. Mimarlık tarihini incelediğimiz zaman da hep bu gerçek çıkıyor karşımıza.” dedi.

Mimarlık eğitiminde “Hangar” olmazsa olmaz

Mimarlık eğitiminde uygulamanın öneminin de altını çizen Gürtuğ, “hangar” adı verilen yapı atölyesinin eğitimdeki yerini de anlattı. “Öğrenci, sadece sınıfta çizerek ya da resmini görerek değil, hangar diye tanımladığımız yapı atölyemizde deneyimleyerek öğreniyor. Bunun yanı sıra sektörden üniversitemize çok deneyimli mimarları davet ediyoruz. Yarı zamanlı statüde tasarım stüdyosu derslerimizde proje yapıyorlar” dedi. Düzenlenen çalıştay ve workshoplara da dikkat çeken Gürtuğ, yıl içinde çok sayıda ulusal düzeyde mimari yarışmalar ve projeler düzenleneceğinin ve Türkiye’deki tüm mimarlık öğrencilerinin bireysel ya da grup halinde bu yarışmalara katılabileceğinin müjdesini de programda verdi.

Haber: Seda Kurtulmuş

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code