İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

J. D. Salinger’in Bilinen Tek Kaydı (1944)


Jerome David Salinger veya bilinen adıyla J. D. Salinger. 1 Ocak 1919’da New York’ta doğan ve 1951 tarihli Gönülçelen romanıyla tanınan Amerikalı yazar.

J.D. Salinger’in altta paylaştığımız ve bilinen tek kaydına bakmadan önce dilerseniz ünlü yazarın hayatına kısaca bir göz atalım.

Amerika’nın Manhattan eyaletinde büyüyen J.D. Salinger, lise yıllarında hikâye yazmaya başladı ve II. Dünya Savaşı’nda askere alınıp 4. Piyade Bölüğü 12. Piyade Alayı’nda görev almadan önce 1940’larda bu öykülerin birçoğunu yayımlattı.

J.D. Salinger’in İlk öyküleri, yazar, eğitmen ve dergi yayımcısı Whit Burnett’ın çıkarttığı Story isimli dergide yer aldı. Derginin 1940 Mart/Nisan sayısında yer alan “Gençler” isimli öyküsü Salinger’in yayımlanan ilk eseri oldu. 1948’de de eleştirmenler tarafından övgüyle karşılanan “Muz Balığı İçin Mükemmel Bir Gün” isimli öyküsü ise daha sonraki birçok eserinin de yayımlanacağı  The New Yorker dergisinde yayımlandı. 1951’e gelindiğinde ilk romanı “Gönülçelen” popüler başarıyı hemen yakaladı. Romanın protagonisti Holden Caulfield’de, bir ergenin yabancılaşmasını ve masumiyetini kaybedişini anlatması, özellikle ergen okurlar arasında ilham kaynağı oldu. Günümüzde halen daha okunan ve tartışılan roman yılda yaklaşık 250.000 adet satış gerçekleştiriyor.. Şimdi sizi Ümid Gurbanov’un Youtube kanalında yayımladığı ve Salinger’e ait 28 saniyelik video kaydı ile başbaşa bırakalım.


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.