İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Jules Verne ile Okyanusun Derinliklerinde Yolculuğa Hazır Olun

Fransız yazar ve gezgin Jules Gabriel Verne’in Denizler Altında Yirmi Bin Fersah adlı eseri Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler Dizisi’nde yerini aldı.

Yayımlandığı 1870 yılından beri popülaritesinden hiçbir şey kaybetmeyen ve yazarın en sevilen eserlerinden biri olan bu klasik bilimkurgunun kahramanı denizdir. Yazar dostu George Sand’dan gelen bir mektup onu bu romanı yazmak üzere harekete geçirmiş, edebiyatın en unutulmaz isyankârlarından Kaptan Nemo’yu yaratmasına vesile olmuştu. George Sand, “Bizi yakın zamanda okyanusun derinliklerine götüreceğinizi umut ediyorum” diyordu mektubunda ve karakterlerinin Verne’in bilimsel öngörüleri ve imgelemiyle geliştirdiği dalış giysileriyle dolaştığı bir yolculuk beklentisinden söz ediyordu.

1866 yılında dünya denizlerinde çeşitli gemiler tarafından gözlemlenen bir deniz canavarı peyda olur. Kimi deniz kazalarından, bazı gemilerin kayboluşundan sorumlu tutulan ve “bir balinadan katbekat büyük ve hızlı bir nesne” olarak tarif edilen bu muazzam deniz canlısı bilim dünyasında da hararetli tartışmalara yol açmıştır. Bunun üzerine harekete geçen Birleşik Devletler, Abraham Lincoln adlı fırkateyni canavarın peşine düşmek üzere bir sefer için hazırlar. Paris Doğa Tarihi Müzesi’nden Profesör Aronnax, sadık hizmetkârı Conseil ve Kanadalı zıpkıncı Ned Land de bu sefere katılırlar. Onları gizemli Kaptan Nemo’nun eline düşmeleriyle başlayan olağanüstü bir macera beklemektedir.

Jules Verne (1828-1905):

Fransa’nın Nantes kentinde doğan yazar, Paris’te hukuk öğrenimi gördü, ancak zamanla edebiyata yöneldi. Önce tiyatro eserleri ve opera librettoları yazdı. 1863 yılında Le Magasin d’Education et deRécréation’da, Voyages extraordinaire (Olağanüstü Yolculuklar) adlı dizinin ilk yapıtı olarak yayımladığı Cinq semaines en ballon (1863; Balonla Beş Hafta) büyük ilgi gördü. Bunun üzerine fantastik serüvenler yazmaya devam etti. Bunlardan bazıları, Voyage au centre de la Terre (1864; Dünyanın Merkezine Yolculuk) ve L’Île mystérieuse (1874; Esrarlı Ada)’dır. Romanları çok sayıda dile çevrilen ve sinemaya uyarlanan Jules Gabriel Verne, 1892 yılında Légion d’honneur nişanıyla ödüllendirilmiştir. Verne, 24 Mart 1905’te Amiens, Fransa’da hayatını kaybetmiştir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code