İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kadri Özayten’in Kelebek Etkisi Sergisi Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde!

Kadri Özayten’in, “Kelebek Etkisi” başlıklı sergisi 30 Kasım 2019 tarihine kadar Millî Reasürans Sanat Galerisi’de sanatseverleri bekliyor. Marcus Graf küratörlüğünde hazırlanan sergi için geniş kapsamlı bir kitap da izleyiciye sunulmakta. Kitabın ana metni Derya Yücel tarafından kaleme alındı. Evrim Altuğ ise yayın için Beral Madra ve sanatçının yakın dostu Serhat Kiraz ile Kadri Özayten üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi.

Serginin küratörlüğünü üstlenen Marcus Graf sergiyle ilgili şunları dile getiriyor: “Kelebek Etkisi, Kadri Özayten külliyatının retrospektif analizidir. 1970’lerden 2000 yılının başına kadar uzanan ve desenleri, baskılarının yanı sıra kolajları ve video çalışmalarınından örnekler sunan sergi; estetik ve düşünsel meseleleri güçlü bir şekilde dengeleyerek sanat ve politikayı birbirine ilişkilendirmeyi bilen önemli bir sanatçının çalışmasına dair bir anlayış sunuyor. Millî Reasürans Sanat Galerisi’ndeki sergi kronolojik düzende kurgulandı. 1970’lerin başından itibaren Kadri Özayten’in çalışması esasen kendi hayat hikayesine dayanan resim ve baskılarla belirlenir. Daha sonra 1980’lerde ürettiği işleri sosyo-politik olayların neden olduğu kişisel travmalarla şekillenir. 1990’lar Özayten’in külliyatının ana sembollerinin ortaya çıktığı bir süreçtir: Kelebekler, çakıl taşları, kağıttan uçaklar ve kamuflaj… Onun umut ve savaş karşıtı kişisel ikonası haline gelmiştir. Aynı zamanda Kadri Özayten’in resimlerinin yanı sıra kolaj, zaman ve mekâna özgü yerleştirmeler ile Fluxus ve onun süreç odaklı üretim metodlarından etkilenmiş eserlere ağırlık verdiği bir dönemdir. 2000 sonrasında sanatçı tekrar resime odaklanır ve kırk senelik araştırma ve yoğun çalışmasının sanatsal çabalarını özetlediği, büyük eserlerden oluşan önemli bir seri üretir.”

Kadri Özayten’in, “Kelebek Etkisi” başlıklı sergisi

Kitap metnini kaleme ele alan Derya Yücel ise sanatçıyla ilgili şöyle bir değerlendirmede bulunuyor: “Kadri Özayten’i anlatmak yalnızca sanat tarihine bir katkı sunmak değil; layıkıyla kayda alınamayanın geri çağırılması, telafi edilmesi ve hafızaya aktarılması gibi daha derin bir sorumluluğu da hissettirmektedir. Kendi cümleleriyle de Kadri Özayten’in “şimdisi”nin izini sürmek mümkün görünmektedir. “Sanat insanın bir gereksinmesi, dünyayı tanıması, kendini aşması, daha anlamlı bir çevrenin oluşmasına katkıda bulunmasıdır. İnsanın dünya ile ilişki kurabilmesi, tüm insan olmak istemesi, yalnız us yoluyla, düşüncelerle değil, duygularla, sezgilerle de gelişir.”

Kadri Özayten, yalnızca sanatçı kimliği ile değil yenilikçi bir akademisyen olarak 1990’lı yıllarda yetişen ve günümüzde de pratiğine aktif biçimde devam eden bir nesil sanatçı kuşağını etkilemiştir. Bu kuşağı çağdaş sanat pratikleriyle karşılaştırmış, postmodern düşünme, güncel, kavramsal ve eleştirel üretme yönünde cesaretlendirmiştir. Bireysel sanat pratiğinde ‘kariyerist’ bir tavırdan hep uzak kalarak mütevazi bir minvalde üretmeyi tercih eden Kadri Özayten, öğrencilerine yalnızca akademisyenlik sürecinde değil aydınlatıcı desteğini yaşamı boyunca sürdürmüştür. Kadri Özayten’in öğrencilerine sıkça tekrarladığı gibi “sanatçı, en genel ifadeyle çağının tanığıdır”. Çağdaş sanatçı ise geçmişe oranla çok daha gelişmiş bir siyasal ve toplumsal bir bilinç içindedir, böyle olmakla yükümlüdür. Ne var ki, bugünün ‘şimdi’sinde insan ne kadar özgürdür, sanat ne kadar cesur? Kadri Özayten’in resimlerinde özgür ama vaktinden önce ölen kelebek ruhlar hala uçmaktadır, kendinden sonra gelenlerin de kısacık bir özgürlüğe sahip olacağını bilerek… Çünkü sanat uzun ama yaşam kısadır.” Sergi, 3 Ekim-30 Kasım 2019 tarihleri arasında Millî Reasürans Sanat Galerisi’nde izleyicilerle buluştu!

Ayrıca Kültürsanat Tv’nin hazırladığı Kadri Özayten Kelebek Etkisi Millî Reasürans Sanat Galerisi Açılış adlı videosundan sergi hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code