İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Keman Virtüözü Ayla Erduran’dan “İstanbul’un Sesleri”İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün müzik alanına farklı açılardan ışık tutmak amacıyla başlattığı “İstanbul ve Müzik” Araştırma Programı (İMAP) yeni bir söyleşi dizisi ile karşımızda. “İstanbul’un Sesleri” başlığını taşıyan bu dizinin ilk konuğu keman virtüözü Ayla Erduran olacak. Erduran sohbetin ardından izleyicilere kısa bir dinleti sunacak. Etkinlik 26 Şubat salı günü Pera Müzesi Oditoryumu’nda saat 18.30’da başlayacak.

Cihat Aşkın moderatörlüğünde düzenlenen söyleşide sanatçı Ayla Erduran, sanat geçmişini 1950’lerden itibaren Türkiye’de Klasik Batı Müziği’nin gelişimi ile birlikte ele alacak, kendi hocalarına, dönemin ustalarına, akademik kurumlara ve sanat ortamına ilişkin yorum ve aktarımlarda bulunacak. Sohbetin ardından gerçekleştirilecek dinletide sanatçıya, Cihat Aşkın ve Eren Aydoğan eşlik edecek. Etkinlik, 26 Şubat Salı günü, saat 18.00’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz gerçekleşecek.

Yıl boyunca düzenlenecek bu söyleşi dizisi, müzikten edebiyata, tiyatrodan güzel sanatlara, kültür ve sanatın çeşitli alanlarından bir dizi sanatçıyı ağırlayacak; bu süreçte döneme ışık tutan zengin bir görüntü ve ses arşivinin oluşmasına katkıda bulunacak. “İstanbul ve Müzik” Araştırma Programı, bu söyleşilerin ışığında, geride anı kitapları, besteler ve eserler bırakan kültür ve sanat insanları kadar, kendini tümüyle öğrenci yetiştirmeye vakfeden Cumhuriyet döneminin ilk hocalarını da anmış ve kayda geçirmiş olacak. Osmanlı’dan Cumuhuriyet’e geçiş sürecinde her biri önemli bir misyon üstlenen bu hocaların yetiştirdiği öğrenciler, bugün günümüzün ustaları, sanat alanının en önemli temsilcileri arasında yer alıyor.

Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek etkinlik ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır ve yerler sınırlıdır.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü aynı zamanda bir kütüphane! Kütüphane çalışma saatleri hakkında ayrıntılı bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz :  http://www.iae.org.tr


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.