İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kezban Arca Batıbeki “Senin Annen bir Melekti Yavrum” İsimli Sergisiyle Merdiven Art Space’de


1984 yılından bu yana, farklı platformlarda, kadın ve popüler kültür üzerine yaptığı işlerle tanınan, ülkemizde güncel sanatın değerli isimlerinden olan Kezban Arca Batıbeki; “Senin Annen bir Melekti Yavrum” isimli kişisel sergisiyle sanatseverlerle bir kez daha buluşmaya hazırlanıyor. Annesinin sinema fotoğraflarından yola çıkarak hazırladığı ve çeşitli sanat pratiklerini bir araya getirdiği sergi 6 Mayıs tarihinde Merdiven Art Space’de açılıyor.

Sanat pratiğinde nostalji öğelerinin belirginliğiyle de tanınan Kezban Arca Batıbeki,  yeni sergisinde,  Türk Sinema tarihinde önemli yerleri olan babası Yönetmen Atıf Yılmaz ve Sinema/Tiyatro oyuncusu annesi Nurhan Nur’ la paylaştığı çocukluğunun izlerini; sinematografik sahneler, fotoromanlar, alt kültür, klişe, kitsch ve pop kavramları çerçevesinde gerçekleştirdiği sanatsal üretimleriyle izleyiciyle paylaşır.

Kezban Arca Batıbeki

Kezban Arca Batıbeki’nin çoğu yapıtında izleyici, tanıdık duyguların eşlik ettiği bir filmin fragmanı içinde geziniyor gibidir. Sanatçının kişisel hafızasından, anılarından, sinemadan kısacası yaşamından beslenen; yalnızlık, özlemler, hayaller ve hüznün melankolisi ile sarmalanan, ve bu kez salt “kadın” a değil aslında annesine yönelik içsel ve dışsal kuşatmayı ele alan son sergisi “Senin Annen Bir Melekti   Yavrum “, Kezban Arca Batıbeki’ nin duygu yüklü andaçlara sahip  üretimlerinden önemli bir örnek olacaktır.

Sanatçının tuval resimlerinden foto-kolajlarına, enstalasyonlarından kısa filmlerine kadar tüm sanat pratiğinde, sıradan görünen imgeler birer ikona dönüşür. Sanatçı, her ne kadar tüketim toplumu ve pop imgelerini kullansa da kendi resimsel/plastik anlayışı içinde bu imgeleri yeniden biçimlendirerek yapıtlarına geniş bir toplumsal bağlam kazandırır. Bu anlamda sıradan olanı ele alışı, estetik araştırmadan çok, sosyoloji /tarih ve toplumsal hafıza çizgisine yakınlaşır. Kezban Arca Batıbeki, sanatsal söylemi ve çalışmalarının  gerisindeki düşünsel ortamı, topladığı objeleri, efemeraları   kullanarak kurgular. Sanatçının yapıtlarında yer bulan her bir nesne, sosyo-kültürel hafızanın ve bireysel deneyimlerin ortak donanımları olarak başkalaşır. Nihai olarak yapıt, rastlantısal öğelerin yeniden düzenlenmesi değil, nesneler ve deneyimler arasındaki kurucu bağıntıların ifadesidir. Çünkü, nesneler, izleyiciye bir semboller ve alegoriler sahnesi sunarken sanatçının hafızasını diri tutan büyük bir mizansen de oluşturur.”

Sanatçının annesi Nurhan Nur’ un, gerçek film karelerine referans gönderen tıpkı kostümler ve pozlarla yapılan güncel çekimlerinin geçmiş/bugün arasında zihni ve bedeniyle yaptığı içsel yolculuk ve anne/kız arasında yaşanan duygusal metaforlar serginin hareket noktasını oluşturuyor.  Sergide ayrıca Nur’un Türkiye’de bir dönem Türk Sinemasının yerini alan Fotoromanlara yaptığı çekimlerden seçilmiş örnekleri kullandığı resimler, mekan yerleştirmesi ve video yerleştirmeleri gibi farklı işler, iki farklı jenerasyonun; fotoğraf, video, enstalasyonlar ve yeni teknoloji üzerinden kendi dönemlerine bakışlarını irdeliyor.

Yazar, şair ve fotoğrafçı Merih Akoğul serginin küratörü ve metin yazarı.

Sergiye özel Fanzin üreten Görsel Sanatçı Deniz Başer’in, 150 Edisyonla sınırlı, el yapımı Fanzin’i, içinde bulunduğumuz Dijital dünyaya naif bir dokunuşla göz kırpıyor.

Sergi; 6 Mayıs – 6 Haziran tarihleri arasında MERDİVEN ART SPACE’de Pazartesi ve Pazar günleri hariç 11-18.00 saatleri arasında izlenebilir.

Adres : Meclis-i Mebusan Cad. Murat Han 31/1 Fındıklı ( Gökkuşağı Merdivenlerinin köşesi )


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.