İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kezban Arca Batıbeki’nin “Vaad Edilmemiş Topraklar” sergisi PİLEVNELİ Mecidiyeköy’de!


1984 tarihinden bugüne kadar bir çok farklı platformda kadın ve popüler kültür üzerine yaptığı çalışmalar ile tanınan, Türkiye’de güncel sanat denince akla gelen kıymetli isimlerden biri olan sayın Kezban Arca Batıbeki; “Vaad Edilmemiş Topraklar” isimli yeni kişisel sergisi ve sergi için özel olarak hazırlanmış kitabıyla 12 Şubat tarihinde PİLEVNELİ Mecidiyeköy’de sanatseverler ile buluşmaya hazırlanıyor.

Usta sanatçı Sayın Kezban Arca Batıbeki göçler çağında; mülteciler üreten coğrafyalardan ayrılan ya da ayrılmak zorunda bırakılan insanların bilinmeyen hikayelerini, kolajlarında, sıradanlaştırmaktan ve dramatize etmekten uzak bir şekilde, incelikli bir mesafeyle bizlere yansıtıyor. Bu seri; sanatçı Kezban Arca Batıbeki’nin anlatım pratiğinde, insana dair olağan ya da olağandışı durumları yansıttığı, yeni dünyalar olarak karşımıza çıkıyor.

Ayrıca sayın Batıbeki’nin kompozisyonlarının merkezinde yer alan ideal doğa tasvirleri olarak benimsenmiş eski manzara resimlerinin, plastik müdahaleler aracılığıyla tuvalin kalanıyla bütünleştirilmesi ; Vaad Edilmemiş Topraklar’ın derinine saklanmış umut, inanç ve tutku tohumları etkisi yaratıyor.

Günümüz dünyasında mültecilerin yanısıra, toplumun her kesiminden insanın bir kaçış ve arayış özlemlerinin göstergesi olan, farklı ülkelerden, farklı kültürel, ekonomik ve toplumsal kimliklere sahip oldukları gözlemlenen figürler, sadece yaşama tutunabilmek, en temel insani yaşam şartlarına kavuşmak için değil, aynı zamanda kendi yaşamlarını şekillendiren politik ve siyasal olandan sıyrılma amacıyla da yer değiştiriyorlar. Sanatçının kompozisyonlarında karşımıza çıkan bu hibrit kimlikler, hareketlilik, göç ve çok kültürlü bir dünyada ortaya çıkan derin değişimlerin göstergelerine dönüşüyor.

Batıbeki, kolajlarında kullandığı imgelerinde; mültecilerin otantik temsiliyeti ya da marjinalleştirilmesi riskine karşı her zamanki mesafeli tavrını korurken, kendine özgü sanatsal yorumlama pratiğiyle temayı dengeli ve yaratıcı bir aktarımla, farklı bir şekilde ele alıyor.

Sanatçının internetten ve basılı yayınlardan elde ettiği, sınırlar ve ulaşılan yeni topraklardaki insanlık hallerine dair görüntüler, düşsel ve aynı zamanda ideal olarak tanımlanan manzaraları merkezine aldığı resimlerin gerçeküstü sahneleriyle kaynaşıyor ve bizi insanlık durumlarına karşı sorularla baş başa bırakıyor.

Sergi; 12 Şubat – 24 Mart 2019 tarihleri arasında PİLEVNELİ Mecidiyeköy’ de, PİLEVNELİ Project tarafından gerçekleştirilecek.


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.