İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kiswah Jewellery’den “Kabe Örtüleri ve Kabe Yolunda Hatıralar” Sergisi 

Kiswah Jewellery kurucusu sayın Bekir Kantarcı’nın uzun yıllar içerisinde oluşturduğu Kabe örtüleri ve Kabe’ye dair hatıra eşyalardan oluşan özel koleksiyonu, İstanbullularla buluşuyor. 8-24 Kasım 2019 tarihleri arasında Eyüp’te bulunan Bahariye Mevlevihanesi’nde gerçekleşecek olan “Kabe Örtüleri ve Kabe Yolunda Hatıralar” sergisi, ziyaretçilerini Kabe’ye dair kültürel değerler ile bir araya getiriyor.

Kantarcı’nın 25 yılı aşkın süredir biriktirdiği parçalardan oluşan koleksiyonu Mekke’deki İslami Dinar Müzesi tarafından sertifikalanmış Kabe örtülerini, hac yolculuklarına ait hatıra eşyaları ve bunlardan ilham alan mücevherleri barındırıyor. Sergide İstanbul halkından Mekke ve Medine’ye gönderilen hediyeler, Osmanlı’da her yıl Kabe örtüsünün gönderilme seramonisi olan Surre Alayı’na ait sandıklar ve bu sandıklara konulan feraşet çantaları gibi pek çok kıymetli  parça bulunuyor. 1900’lü yılların başında Mekke’den getirilen zemzemlik, koku, gülaptan gibi orijinal hediyelikler ve antikalar, ayrıca Hz. Muhammed’in kabrinde bulunan ve zamanında İstanbul’a getirilen mukaddes emanetlerin Kiswah Jewellery tarafından üretilen replikaları da sergileniyor.

Sergi, farklı dönemlere ait örtüler aracılığıyla, Kabe örtüsünün tarihinin yanı sıra Emeviler, Memluklar, Abbasiler ve Osmanlı dönemi örtülerindeki farklılıkları da gözler önüne seriyor ve bu sayede zamanla değişen kültürel ve sanatsal yaklaşımlara ışık tutuyor. Abbasi döneminden itibaren başlayan Kabe örtüsüne dini yazılar yazma geleneği, hat sanatının yıllar içerisinde geçirdiği değişimi de gösteriyor.

“Kabe Örtüleri ve Kabe Yolunda Hatıralar” Sergisi 24 Kasım 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code