İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kızılay “Osmanlı Gazetelerinde Hilal-i Ahmer Cemiyeti” Kitabını Yayımladı


Kızılay’dan harika bir çalışma daha. Türk Kızılayı’nın eski ismi olan Hilal-i Ahmer, din – dil – ırk ayrımı yapmaksızın 11 Haziran 1868’de “Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti” olarak kurulan Cemiyeti’nin hizmet ve fedakârlığının en yüksek olduğu savaşlar olan Balkan harbi – Trablusgarp Savaşı ve 1. Dünya Savaşı’nı içine alan 1912-1918 yılları arasında dönemin Osmanlı Gazetelerinde çıkan yardım haberlerini kuruluşunun 150. yılı anısına kitap haline getirdi.

Kitap “Osmanlı Gazetelerinde Hilal-i Ahmer Cemiyeti” adıyla basıldı ve yirminci yüzyılın ilk yıllarında Osmanlı Devleti’nin girdiği Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşı’nda Hilal-i Ahmer Cemiyeti’nin muhtaçlara, kimsesizlere, evsiz ve yurtsuz kalan insanlara yaptığı yardımları, o döneme ait görsellerle birlikte sunuluyor.

Hilal-i Ahmer Cemiyeti 1877 yılında “Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti” adını aldı ve 1923 yılında Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasıyla birlikte kuruluşun adı “Türkiye Hilali Ahmer Cemiyeti” olarak değişti. Tarihler 1935 yılını gösterdiğinde ise kurumun ismi “Türkiye Kızılay Cemiyeti” oldu. Günümüzde ise artık bütün dünyanın da bildiği gibi “Türk Kızılayı” olarak adlandırılmaktadır.

Kitabı dijital olarak indirip incelemek için: http://kizilaytarih.org/yayinlar.html


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.