İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Küratör Alistair Hicks ile Sanatçı Nilbar Güreş Zaman Değişmeli Sergisini Anlatıyor


Sanatçı Nilbar Güreş ile Küratör Alistair Hicks 12 Şubat Salı akşamı saat 19:00’da Pera Müzesi’nde “Zaman Değişmeli” Sergisini Anlatıyor.

Pera Müzesi, “Zaman Değişmeli” isimli sergi kapsamında, sanatçı Nilbar Güreş ile küratör Alistair Hicks’in katılımıyla gerçekleşecek bir sergi turu düzenliyor. Tur, zaman kavramının yerleşik kurallarını yıkarak, geleneksel zaman fikrine yeni perspektifler sunan “Zaman Değişmeli” sergisine detaylı bir bakış olanağı sunuyor.

Pera Müzesi, “Zaman Değişmeli” sergisi kapsamında sanatseverleri, küratör ve sanatçılarla buluşturmaya devam ediyor. 12 Şubat Salı akşamı saat 19:00’da gerçekleştirilecek sergi turu, küratör Alistair Hicks ile sergide eserleri bulunan sanatçı Nilbar Güreş’in katılımıyla gerçekleşecek. Tur kapsamında küratör Alistair Hicks, sergi ile ilgili detaylı bilgi verirken ve sanatçıların zaman kavramını hangi açılardan ele aldıklarına yönelik açıklama ve değerlendirmelerde bulunurken katılımcılar da, sanatçı Nilbar Güreş’in eserlerini sanatçının kendisinden dinleme fırsatı bulacaklar.

Küratör Alistair Hicks

Uzunca bir süre Deutsche Bank sanat koleksiyonunun şef küratörlüğünü yapan Alistair Hicks, “Küresel Sanat Pusulası” (Yapı Kredi Yayınları, 2015) ve Ali Kazma’ya odaklanan “A Voyage around Our Minds” (The Museum for New Art, Freiburg, 2017) kitaplarını yazdı. Ayrıca “School of London” (Londra Okulu), “New British Art in the Saatchi Collection” (Saatchi Koleksiyonu’ndaki Yeni Britanya Sanatı), “Contemporary Art at Deutsche Bank” (Deutsche Bank’ta Çağdaş Sanat) kitaplarını kaleme aldı.

Sanatçı Nilbar Güreş

Nilbar Güreş, çalışmalarında kadın kimliği, kadının rolü, kadınlar, evleri ve kamusal alan arasındaki bağları ve kadınlar arasındaki ilişkileri mizahi bir üslupla araştırır. Resim, kolaj, video, performans, fotoğraf ve buluntu objelerinde Müslüman kadının Avrupa’daki imgesi, ırkçılık ve günümüzde mülteci olmanın anlamı gibi meselelere odaklanır. Sanatçı için projelerini geliştirdiği yer kadar orada yaşayan insanlarla ve onların çok yönlü kültürleriyle kişisel etkileşimde olmak belirleyicidir. Güreş’in 2019 yılında katılacağı grup sergileri arasında Ecology of Darkness (Savy Contemporary, Almanya), BODY (Austrian Cultural Forum, Almanya) ve Still Burning (Varberg Konsthall, İsveç) yer alıyor.

Sergi turu İngilizcedir, Türkçe ardıl çeviri eşliğinde yapılacaktır.

Rehberli Tur Ücreti 30 TL’dir. Kontenjan sınırlıdır. Tura katılmak için Biletix’ten bilet alınabilir ya da resepsiyon@peramuzesi.org.tr e-posta adresinden rezervasyon yaptırabilir.


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.