İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mario Levi’den Yeni Roman Müjdesi

Şişli Belediyesi tarafından sosyal medya aracılığıyla düzenlenen ve daha önce Buket Uzuner, Ahmet Ümit, Nazlı Eray ve Gül İrepoğlu gibi edebiyatımızın usta kalemlerinin konuk olduğu;  “Hatıralara Yolculuk” etkinlikleri tüm hızıyla devam ediyor. Faruk Şüyün’ün hazırlayıp sunduğu ‘Hatıralara Yolculuk’un 5. konuğu ise yazar ve iletişim eğitmeni Mario Levi oldu.

Şişli Belediyesi tarafından düzenlenen, Dünya Gazetesi Kültür Sanat Editörü Faruk Şüyün’ün hazırladığı ‘Hatırlara Yolculuk’ etkinliklerinin 28 Haziran 2020 tarihindeki konuğu; ünlü yazar Mario Levi oldu. Program, Şişli Belediyesi’nin Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlandı.

Mario Levi’nin yaşamından kesitlere yer verilen programda, geçmişe de keyifli bir yolculuk yapıldı. Son bir iki yılda verimli bir dönemine girdiğini belirten Levi şunları söyledi; “7 romanlık bir projeye giriştim. İstanbul’un 7 ayrı semtinde ve haftanın 7 gününde gerçekleşecek 7 romanlık bir proje. Şu ana kadar, Kadıköy ve Şişli kitabı yayınlandı. Bu Ekim’de, Eminönü kitabı yayınlanacak. Bundan sonraki kitap; Beyoğlu olacak. O da yazıldı, yayınlanmayı bekliyor. Geçtiğimiz yaz benim için çok değişik olan ve beni bir hayli zorlayan, bir roman öyküsüne giriştim. Bu sefer,  günümüzde geçmiyor. 16. Yüzyıl İstanbul’unda geçiyor. Bir göçün romanını yazmak istedim. Atalarımız İspanya’dan, Osmanlı topraklarına geldiler.  Böyle göç eden, bir ailenin hikayesini yazmak istedim. Bayağı zorladı beni; çünkü o dönemin koşullarını, giysilerini, yemeklerini bilmek gerekli. Romanı yazmadan önce, 30’u aşkın kitap, 50’yi aşkın makale okudum. Ve öyle yazdım o kitabı. Şimdi demleniyor, zamanını bekliyor. Bir de şimdi, bu karantina günlerinde biraz okuduklarımın biraz da yaşadıklarımın etkisiyle bir romana daha başladım.”

Her Pazar günü saat 14:00’de Şişli Belediyesi Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube  hesaplarından canlı olarak yayınlanan  “Hatırlara Yolculuk” etkinliklerinde bir sonraki haftanın konuğu ise Zeynep Oral olacak.

Mario Levi Hakkında:

Mario Levi 1957 yılında İstanbul’da doğdu. Saint Michel Fransız Lisesinde okudu. İstanbul Üniversitesi Fransız ve Roman Filolojisi alanından mezun oldu. İlk öyküsünü 1975 yılında yazan Levi, 1984 yılından sonra Hokka, Şalom, Milliyet Sanat, Cumhuriyet gibi dergi ve gazetelerde yazılar yazdı. Mario Levi’nin ilk kitabı Bir Yalnız Adam 1986 yılında yayınlandı. Bu aynı zamanda üniversiteyi bitirme tezinin roman şekline getirilmiş halidir. 1990 yılında yayınlanmış olan öykü kitabı Bir Şehre Gidememek otobiyografik bir roman olma özelliği taşır, adeta yazarın kendi ile hesaplaşmasıdır. 1990 yılında Haldun Taner öykü ödülünü, İstanbul Bir Masaldı isimli kitabı ile de Yunus Nadi Roman ödülünü kazandı. Mario Levi, yazarlığın yanı sıra, Fransızca öğretmenliği de yapmaktadır. Gazetecilik, radyoculuk, reklam yazarlığı gibi işler de yapmış olan Levi, yazı atölyelerinde yazı yaratımı dersleri de vermektedir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code