İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MEHMET CAN ÖZER İLE DÜNYA “NEFES” ALACAK!


Geleneksel müzik unsurlarını elektroakustik müzikle birleştiren çok yönlü besteci Mehmet Can Özer, 2009 yılında Türkiye’de çıkardığı  ilk albümü “Siyah Kalem Dansı”,  uluslararası 6 solo albümü ve 2016 yılında yer aldığı “Deneysel Türk Müziği Antolojisi” albümünden sonra  şimdide “NEFES” albümünü müzikseverlerin beğenisine sundu.

Konserlerine hız kesmeden devam eden besteci Mehmet Can Özer, geçtiğimiz ay Gdansk, Berlin, Dresden ve Hamburg’da konserler verdi. Orkestra, oda müziği ve elektronikler olmak üzere farklı eserlerini seslendirmek üzere haftaya Latin Amerika turnesine gidecek olan Mehmet Can Özer, 19 Aralık – 7 Ocak arası Arjantin, Uruguay, Folkland Adaları ve Şili’de konserler verecek. NEFES albümünün Türkiye konserleri ise 2019 baharı olarak öngörülüyor.

Albüm kapağından;

“Bu CD 2014-2017 yılları arasında bestelediğim, sabitlenmiş ortam için elektroakustik müziklerden bir seçkiyi içerir. Her parçayla ilgili program notları yerine, onlar üzerine birer cümle yazmak istiyorum. “Cennetin Kapısında”nın başlıca sessel malzemeleri Baltık Ülkelerinde kilise ayinleri sırasında, kapının dışından yapılan ses kayıtları ve ramazan davulcuları olup küçük Kemal’imize adanmıştır. “Balıklar-III-Plug-in” dizinin üçüncü parçası ve balıkların hareketlerini sessel dünyaya çevirmeye çalışıyor. “Canon a 9 Sonori” dokuz sesli bir kanon, kitleler ve medya ilişkilerini inceliyor. “Nefes” her nefes alışta var olan bir çevreyi tasvir ediyor ve küçül Gabriel’imize adandı. “İzmir Mozaik” (Port İzmir-4 siparişi) İzmir’in insanlarının ve şehrin oluşturduğu mozaiğin 12 farklı havasını yansıtıyor.

1, 2, 4, 5, 6-17 numaralar Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü Kayıt Stüdyosunda bestelenmiştir.

3 numara Hacettepe Üniversitesi Animasyon Bölümü Kayıt Stüdyosunda bestelenmiştir.

Tüm eserlerde beste, miks ve mastering Mehmet Can Özer’e aittir.

Bu albüm, sevgili annem ve babam Fulya-Erdoğan Özer çiftine adanmıştır…”

Mehmet Can Özer kimdir;

Mehmet Can Özer geleneksel müzik unsurlarını elektroakustik müzikle birleştiren çok yönlü bir bestecidir.  Son on yılda Avrupa ve Türkiye’de yaşayan Özer, Batı ve Doğu müziği kaynaklarını kendi müzik dilinde birleştirmiştir. Türkiye’de yayınlanan ilk elektroakustik müzik albümü “Siyah Kalem Dansı (2009)” dâhil, uluslararası olarak altı solo albümü yayınlanmış, ayrıca “Deneysel Türk Müziği Antolojisi (2016)” gibi derleme albümlerde de yer almıştır.

Özer, Bourges (Fransa), AudioArt (Polonya), Remusica (Kosova), Busan Biennale (Kore), Pyramidale (Almanya), Acousmania (Romanya), SMC (Yunanistan), Generator (İsviçre), Electro-Globe (Belçika), Create (USA), EMUfest (İtalya), Ankara Uluslararası Müzik Festivali (Türkiye), Granada Festival (İspanya), Estoril Festival (Portekiz), DeSonanz (Makedonya), Apparat (Danimarka), Notam (Norveç), Exposition of New Music (Çekya), Animafest (Belçika), Bimbache (Almanya), Berlinale (Almanya), Macedonian New Music Days (Makedonya), Kiev Uluslarası Müzik Günleri (Ukrayna) ve Vox Electronica (Ukrayna) gibi köklü uluslararası festivallerde konserler vermiş ve ustalık sınıfları düzenlemiştir. Çalgılar için eserleri Sigulda (Letonya), MaerzMusik (Almanya),  Moritzburg (Almanya), Goslar-Harz (Almanya), Hambacher Musikfest (Almanya)’da seslendirilmiştir.

Eserlerinin çoğu prestijli kurumlar, sanatçılar ve uluslararası yarışmalar tarafından sipariş edilmiştir. Bunların arasında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (Ankara), Thyssen Bornemisza Art Contemporary (Avusturya), Goethe Enstitüsü (Almanya), IMEB (Fransa), Musiques&Recherches (Belçika), Visisonor Vakfı (Hollanda), Duo Ums’n Jip (İsviçre), Aksanat (Türkiye), Pauline Sachse (Almanya), Lauma Skride (Letonya), Arjang Omrani (İran), Axel Buehter (Almanya), 1. Uluslararası Kontrabas Yarışması (Türkiye) ve EMS (İsveç) sayılabilir.

Sanatçı, Halıcı-Midi Beste Yarışması (1998), Bourges Uluslararası Elektroakustik Müzik Yarışması (2003 ve 2007), Goethe Enstitüsü Sanatçı Ödülü (2006) ve SWR Experimental Studio (2008) ödüllerine layık görülmüştür.

Mehmet Can Özer 1981’de doğdu. Kompozisyon ve müzik teknolojileri eğitimlerini Bujor Hoinic, Michael Jarrell, Rainer Boesch ve Gerald Bennett ile Ankara, Cenevre, Zürih ve Berlin’de aldı. Özer, 2007 yılından beri kişisel olarak geliştirdiği “Aşure” adlı programını konserlerinde kullanmaktadır. Sanatsal faaliyetlerinin yanı sıra, yapımlarını klasik ve caz müzik ekseninde yürüten aktif bir ses mühendisidir. Halen Yaşar Üniversitesi’nde müzik bölüm başkanı ve profesör olarak görev yapmaktadır.

Dünyada Mehmet Can Özer;

… Henüz 30 yaşında bile olmayan Özer, yapısal, kavramsal ve duysal olarak, Avrupa’da sesle uğraşan sanatçılardan çok ileride.

Jörn Florian Fuchs (Wiener Zeitung)

…Elektroakustik müziğin büyük bir ismi.

Animafest (Belçika)


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.