İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merlyn Solakhan’ın Şehir Filmi Türkiye’de İlk Kez Gösteriliyor

Pera Film’in, sinema topluluğu Fol iş birliğiyle düzenlediği “Başkasının Eli” film ve söyleşi programı, yönetmen Sayın Merlyn Solakhan’ın   Şehir  filmiyle son buluyor. Pera Müzesi Oditoryumu’nda, 21 Haziran Cuma günü  Türkiye’de ilk kez gösterilecek şehir filminin hemen ardından, yazar ve çevirmen Fatih Özgüven, yönetmen Merlyn Solakhan ile bir söyleşi gerçekleştirecek.

Pera Film’in Mart ayından bu yana Fol iş birliğiyle gerçekleştirdiği günümüz sinemasının ülkemizde gösterilme fırsatı bulamamış olan önemli örneklerini odağına alan “Başkasının Eli” film ve söyleşi programının son ayağında, Sayın Merlyn Solakhan’ın yönetmenliğini yaptığı Şehir filmi gösteriliyor. İstanbul üzerine bir anlatı sunan bu uzun metrajlı belgeselde, kamerasıyla şehri karış karış ve birbirinden kopuk parçalar hâlinde arşınlayan yönetmen, bir yandan da şehrin dününü ve bugününü ele alan bir soruşturmaya girişiyor.

1983 yılı yapımı, 16 mm ve sesli olarak çekilen film, teknik özellikleri ile Türk sinemasında alışılmışın dışına çıkan örneklerden birini teşkil ediyor. Eğitimini Berlin Film ve Televizyon Akademisi’nde tamamlayan yönetmen SolakhanŞehir’in yanı sıra başta  Uhrwald ve Tekerleme olmak üzere çeşitli belgesel filmleri ile öne çıkıyor.

37 yıl sonra ilk kez Pera Film’de gösteriliyor


21 Haziran Cuma
 günü saat 19.00’da başlayacak olan gösterimin hemen ardından, 1980 sonrası Türkiye’de alternatif sinemanın önemli isimlerinden yönetmen Merlyn Solakhan’ın katılacağı söyleşide, filme ve kente dair pek çok ayrıntı sinemaseverler ile paylaşılacak. Söyleşinin moderatörlüğünü yazar ve çevirmen Sayın Fatih Özgüven  üstleniyor. Pera Müzesi Oditoryumu’ndaki film gösterimi ve söyleşi, sinemaseverlere  ücretsiz sunuluyor.

Film Künyesi ve Program

Yönetmen: Merlyn Solakhan
Oyuncular: Aygen Baktır, Kahraman Baktır, Nevzat Açıkgöz, Duygu Tansı
Almanya, 1983, 60′, HD, siyah-beyaz
Almanca, Türkçe; Türkçe, Almanca altyazılı

21 Haziran Cuma, Film Gösterimi: 19.00, Söyleşi: 20.15 
Pera Müzesi Oditoryumu

Bu program kapsamındaki Pera Film gösterim ve etkinlikleri ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm film gösterimlerimiz 18+ uygulamasına tabidir.

Merlyn Solakhan hakkında

1955 yılında İstanbul’da doğan Solakhan, 1979 yılında Almanya’ya taşınana kadar İstanbul’da yaşamını sürdürdü. Berlin Film ve Televizyon Akademisi’nde eğitim gördüğü yıllarda Şehir (1983), Uhrwald (1984) ve Berlin Film Akademisi bitirme tezi olarak Tekerleme (1985) filmlerini çekti. Kariyerinin devamında çeşitli belgesel filmlerinin yönetmenliğini de üstlenen Solakhan çalışmalarına Almanya’da devam etmektedir.

Fatih Özgüven hakkında

1957 yılında İstanbul’da doğan Fatih Özgüven Avusturya Lisesi ve İÜEF İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğrenim gördü. İletişim Yayınları’nda editörlük yapmanın yanı sıra İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve TV Bölümü’nde ve Boğaziçi Üniversitesi’nde sinema ve edebiyat dersleri verdi. Nabokov, Borges,Thomas Mann, Henry James, Karen Blixen, Thomas Bernhard,Virginia Woolf, Paul Auster, Flannery O’Connor, Brett Easton Ellis gibi yazarların eserlerini dilimize çeviren Fatih Özgüven’in ayrıca Bir Şey Oldu (2006), Hiç Niyetim Yoktu (2007) ve Hep Yazmak İsteyenlerin Hikâyeleri (2010) adlı üç hikâye kitabı bulunmaktadır.

Fol Hakkında

Fol, film ve videonun sunduğu alternatif deneyimleme şekline önem veren ve bu deneyimi paylaşmaya odaklanan İstanbul menşeli bir sinema topluluğu olmakla birlikte, 2015 yılında Burak Çevik tarafından kurulmuştur ve İstanbul’un muhtelif yerlerinde gösterimlerine devam etmektedir.

21 Haziran Cuma, Film Gösterimi: 19.00, Söyleşi: 20.15

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code