İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Misafirler: Sanatçılar ve Zanaatkârlar” Sergisi İstanbul Modern’de

İstanbul Modern’in 2018 yılının Ekim ayında İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteğiyle başlattığı Uluslararası Misafir Sanatçı Programı, farklı coğrafyalardan 10 sanatçıyı İstanbul’daki zanaatkârlarla birlikte üretim yapmak üzere bir araya getirdi. Zanaat ustalarıyla çalışmalar yapan sanatçıların yeni yapıtları 26 Şubat – 23 Ağustos 2020 tarihleri arasında “Misafirler: Sanatçılar ve Zanaatkârlar” adlı sergide izleyiciyle buluşuyor.

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Destek Programı çerçevesinde destek verdiği Uluslararası Misafir Sanatçı Programı kapsamında, dünyanın dört bir yanından sanatçılar, İstanbul’daki zanaatkârlarla Türkiye’de bir müze çatısı altında ilk defa bir araya geldi.

Umit Mesci – Oya Eczacıbaşı – Fatih Pişkin – Öykü Özsoy

İstanbul Modern’in Türkiye’nin uluslararası tanıtımına katkı sağlayan projesinin ilk sergisi “Misafirler: Sanatçılar ve Zanaatkârlar” ise 26 Şubat 2020 itibariyle sanatseverlerle buluşuyor. Sergi, izleyiciyi İstanbul’un köklü zanaat geçmişini çağdaş bir mercekle düşünmeye çağırıyor. Serginin basın toplantısına İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) Genel Sekreter Vekili Dr. Fatih Pişkin, sergi küratörleri Öykü Özsoy ve Ümit Mesci, sanatçılar ile zanaatkârlar katıldı.

İstanbul’un küresel ölçekte tanıtımını ve görünürlüğünü arttırmayı da amaçlayan programa katılan misafir sanatçılar, İstanbul’da metal sıvamadan yorgancılığa, ahşap oymadan halı dokumaya kadar pek çok zanaatın ustasıyla bir araya gelerek üretimlerini gerçekleştirdi. İstanbul’daki zanaatlardan ilham alarak ortaya çıkan üretimlerin sergilendiği “Misafirler: Sanatçılar ve Zanaatkârlar” sergisi 10 uluslararası sanatçının çalışmalarına yer veriyor.

Rana Begum

Bakü’den Londra’ya, Meksiko’dan Kopenhag’a

İstanbul Modern’in küratöryel ekibinden Ümit Mesci ve Öykü Özsoy’un küratörlüğünü üstlendiği sergide yapıtları yer alan sanatçılar, kendi üretim süreçlerinde zanaat ve gelenek konularına odaklanıyor ya da farklı malzeme ve tekniklerle çalışmalarını yürütüyor. Uluslararası bienallere, sergilere katılmış, dünyanın önde gelen müze ve sanat kurumlarının koleksiyonlarında yapıtları yer alan sanatçılar şöyle sıralanıyor: Rodrigo Hernández (Meksiko), Faig Ahmed (Bakü), Randi & Katrine (Kopenhag), Rana Begum (Londra), Benji Boyadgian (Kudüs),  Servet Koçyiğit (Amsterdam), Outi Pieski (Utsjoki ve Numminen),  Wael Shawky (İskenderiye ve Philadelphia) ve Jorinde Voigt (Berlin).

Wael Shawky Körfez Projesi Kampı Miğfer 56_x_25_x_30_cm

Sergi, üretilen yeni yapıtların yanı sıra, sanatçıların İstanbul’daki araştırma ve üretim süreçlerini, kentte etkileşime geçtikleri, ilham aldıkları kaynakları, birlikte çalıştıkları zanaatkârlar hakkında bilgileri de ziyaretçilerle paylaşıyor.

Servet Koçyiğit. Yumuşak İniş 420_x_360 cm

“Misafirler: Sanatçılar ve Zanaatkârlar”, geleneksel üretim tekniklerini güncel bir bakış açısıyla yorumlayan sanatçıların yapıtlarının yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü Koleksiyonu’ndan ve Harbiye Askeri Müzesi’nden ödünç alınan, İstanbul’un kültürel zenginliğine ışık tutan tarihi objelere de yer veriyor.

*En üstteki görsel: Rodrigo Hernandez ve Ebru Ustası Nesime Kantar

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code