İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Müfit Karzek’in “Zeytin” Temalı Sergisi Galeri4 Bodrum’da

“Huzur, tasarım, kalite, tavır” felsefesi ile bilinen, Türkiye’nin en iyi ve köklü butik otellerinden 4reasons hotel+bistro, 20. yaşını bünyesine yeni katttığı Galeri4 Bodrum’daki sergilerle kutluyor. Galeri4, 10 Ağustos’ta gerçekleştireceği bir açılış resepsiyonu ile Bodrum’un en önemli sanat değerlerinden olan Müfit Karzek’in “Zeytin” temalı sergisini sanatseverlerle buluşturacak.

Bodrumlu sanatçı Müfit Karzek, sergisinde, yarımadanın belki de ilk sakinlerini, zeytin ağaçlarını getiriyor gözlerimizin önüne. Herbirinin ayrı bir yüzü, hikayesi, yaşama (toprağa ve güneşe) tutunuş tarzı var. Tıpkı biz insanlar gibi… Karzek, sanki hepsiyle can yoldaşı olmuş, kendine özgü yaratıcı tekniğiyle onların anıtsal hayatlarını belgeliyor, ölümsüzleştiriyor. Adeta doğanın heykellerini sergiliyor.

Bodrum’da yaşayan Karzek, zeytin ağaçlarına olan ilgisini şöyle anlatıyor: “Zeytin ağacının yüzünün güneşe baktığına şahit oldum. Yüzü güneşe dönük ve her daim güneşi takip ediyor. Yıllarca yaşadığı coğrafyada, güneşi takip ederek bir Mevlevi gibi burulması, dönmesi beni çok etkiledi. Tabiatta izler var; parmak izlerimiz, salyangoz kabukları, ağaçlar. Hepsinde izler var ve bu izler birer helezon. Bu helezonlar bana Nebula’yı hatırlatıyor. Dünyamız dönüyor, güneş dönüyor, Nebula dönüyor. Bu dönüşü en iyi anlatan zeytin ağacı dedim ve bunu yorumlamaya başladım.”

Yurt içinde, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki koleksiyonlarda eserleri bulunan Karzek’in “Zeytin” temalı sergisi 24 Eylül’e kadar Galeri4 Bodrum’da ziyaret edilebilir.

4reasons Hotel ve Galeri4 kurucuları Esra & Ali Akın, vizyonlarını “Galeri4’ü, farklı nesillerden, yerel ve özgün sanatçılarla, sanatseverleri, rahat ve yaratıcılığı körükleyen bir ortamda buluşturmak amacıyla kurduk.” cümlesiyle özetliyor. “Çağdaş sanat sergileri, söyleşiler, seminerler ve gösterimler…. Bodrum’un en sevilen mekanlarından biri olan bistro4’ün keyifli ortamında, sanatçılarla sanatseverler bir arada… Bu harika yarımadaya sanatla dolu, pozitif bir katkı sağlamak öncelikli hedefimiz.”

Nefes kesen Yalıkavak koyunu ve gün batımlarını Tilkicik tepelerinin üstünden seyreden 4reasons Hotel bistro bünyesindeki Galeri4 her gün 10:00 – 22:00 arası açık.

+90 533 746 0138 | @galeri4bodrum | Dirmil Mah. Bakan Cad. No: 8, Yalıkavak, Bodrum 4reasons hotel+bistro içinde.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code