İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Müzik Köyü Fethiye, Dünya Müziğinin Birçok Rengini Müzikseverlerle Buluşturuyor

Bu yıl 5.si düzenlenecek olan Müzik Köyü Fethiye 2019, 17-21 Ağustos ve 23-27 Ağustos tarihlerinde dünya müziğinin birçok rengini seminer, atölye ve dinletilere taşıyarak müzikseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor.

Ahmet Aslan

Kaynağını müziğin doğa ile olan ilişkisinden alan Müzik Köyü Fethiye,  5. yılında zengin bir program ile katılımcılarını konuk etmeye hazırlanıyor. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen katılımcılar ile 5 yıldır gerçekleştirilen Müzik Köyü etkinlikleri yine farklı müzik disiplinlerine ait müzisyenlerle Muğla Fethiye’de olacak.

Profesyonel, yerel ve amatör müzisyenleri aynı köyde bir araya getirerek konserler, atölyeler, seminerler ile ortak paylaşımlar yapmaya zemin hazırlayan projede, Anadolu’nun sesli kültürü adeta dile geliyor. Akademisyenler, dağlarda çobanlık yaparak geçinen yerel müzisyenler ve müziğe gönül veren amatör müzisyenlerin bir araya geldiği programın kayıtları başladı. Katılımcıların her bir köşeden dünyaya güzel ezgiler bırakacakları bu farklı projede, köklerinden ve topraktan beslenen, müzik bilimine yıllarını veren usta isimler bir araya geliyor.

Kamancha Atölyesi

5 yıldır geleneksel unsurların ve müziğin kendi toprağının köklerinden beslenmesi için büyük bir çaba harcayan Müzik Köyü ekibi bu kararlılığını 2019 yılında da devam ettiriyor. Yerel unsurların yanı sıra farklı coğrafyaların müzik kültürünü etkinlikte bir araya getirme amacı dikkat çekiyor.  Savaşların, ölümlerin ve ayrımcılığın olduğu dünyada, müziğin gücünün etkisi ile kardeşçe yaşanılabilir, doğal bir dünya yaratılabileceğini gözler önüne seriyor.

Girit Dansları Atölyesi

ETKİNLİĞİN TEMEL UNSURU: MÜZİK – DOĞA İLİŞKİSİ

Kurulduğu yıldan itibaren Müzik Köyü ekibi müziğin doğa ile olan ayrılmaz ilişkisinin önemini katılımcılara aktarma konusunda ısrarcı hareket ediyor. Hormonsuz ve doğal müziğin, popüler unsurlardan arınarak doğadan bağımsız gerçekleştirilemeyeceğini yansıtmak Müzik Köyü ekibinin hedeflerden biri. Etnomüzikolog Bela Bartok’un “Topraktan kopuk olan her müzik ölmeye mahkûmdur” sözünü ana felsefelerinden biri olarak belirleyen Müzik Köyü ekibi bu yıl da birbirinden güzel etkinlikler ile müzikseverleri bekliyor.

Ud Atölyesi

Web sitesinden katılımcı formu doldurarak ön kayıt başvurusunda bulunabilirsiniz. (https://muzikkoyu.net/)

Katılımcı sanatçılar ve atölyeler ise şöyle:

1. Periyot (17-21 Ağustos)

Ali Tekbaş “Hakkâri Bölgesi’ndeki Müzik Formları”, VekaAler “Ses ve Nefes Teknikleri, Bayram Salman “Anadolu Geleneksel Müziği’nde Tırnak Kemane – Hegit ve Kabak Kemanenin Yeri”, Sami Hosseini “Def (Erbane) Atölyesi”, Efrén López-Sanz “Modal Müzikte Doğaçlama Atölyesi”, Fahri Çelebi “Darbuka ve Ritim Atölyesi”, RisteGjorgjijev “Geleneksel Makedon Dansları, Çalgıları ve Ses Teknikleri”, İberya Özkan Melaşvili “Geleneksel Çok Sesli Gürcü Müziği, Panduri ve Salamuri, Geleneksel Çok Sesli Gürcü Şarkıları Atölyesi”, Kemal Dinç “Bağlama Atölyesi”, Osman Kırca- Yusuf İhsan Bodur “Üçtelli”, Özgü Bulut “Beden Müziği ve Soundpainting”, Ruhat Kılıç Hosseini “Teke ve Artvin Yöreleri Halk Dansları”

Stelios Petrakis – Efren Lopez

2. Periyot (23-27 Ağustos)

Arslan Hazreti “Kamança ve Kemane”, Cenk Erdoğan “Perdesiz Gitar Atölyesi”, Fahri Çelebi “Darbuka ve Ritim Atölyesi”, Mehmet Günay Eser “Üçtelli”, Özgü Bulut “Beden Müziği ve Soundpainting”, Rıza Can Özel “Atölye: Görele Kemençesi ve Karadeniz Rum’u Kemençesi”, “Seminer: Doğu Karadeniz’de Kemençenin İcra Çeşitliliği”, Salih Korkut Peker “Seminer: Kentli Anadolu Müziğinde Eski ve Yeni Nesil Modifiye Çalgılar: Cümbüş ve Çağlama” “Grup Müziği Atölyesi”, Salih Nâzım Peker “Seminer: Türkiye’den Yunanistan’a Zeybeğin Hikayesi”, Selim Özyol “Zeybek Halk Dansı”, Seval Eroğlu “Atölye: Ağız ve Hançere Teknikleri” “Seminer: Toplumsal Cinsiyet Açısından Halk Müziği Alanı ve Yapılanması”, TheodoraAthanassiou “İzmir Stili ve Kafe Aman Rebetiko – Anadolu’dan Rebetiko Bestecileri”, Volkan Kaplan “Bağlama Açış Atölyesi & Bağlamanın Stüdyo (kayıt – mix ve mastering) Aşamasında Kullanımı”, Zafer Taşdan “Atölye: Mey ve Duduk”

Kemençe Atölyesi

Kayıt Başlangıç: 23 Mayıs 2019

Kayıt Bitiş Tarihi: 3 Ağustos 2019

Web: https://muzikkoyu.net/

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code