İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Nevin Aladağ’ın Video Yerleştirmesi “İzler” Türkiye’de İlk Kez Arter’de Sergileniyor

Nevin Aladağ’ın, Arter Koleksiyonu’nda yer alan “İzler” adlı üç kanallı video yerleştirmesi 23 Ağustos 2020 tarihine kadar Arter’de görülebilecek. Aladağ’ın çocukluk ve ilk gençlik yıllarını geçirdiği Stuttgart’ın ses ve imgeye dayalı bir portresini çizen “İzler” kenti performansın hem sahnesi olarak kullanıyor hem de öznesi olarak harekete geçiriyor.

Yürüyüş yolu, sokak lambası, yağmur, ağaç, üzüm bağı ve çocuk parkı gibi kentsel ve doğal unsurlar, sanatçının aynı şehirde edindiği akordeon, mızıka, bendir, flüt ve keman gibi müzik enstrümanlarının icracılarına dönüşüyor.

Kimi zaman oyundan veya sahneleme biçimlerinden ilham alan sanatçı, yapıtlarında müziğe ve müzik enstrümanlarına sıkça yer verir. Sanatçının, müziği doğrudan içeren yapıtlarının yanı sıra pek çok yapıtı da ses, performans ve dans öğeleriyle diyalog hâlindedir.

Sanatçı, “İzler” başlıklı bu yapıtta kenti, performansın hem sahnesi olarak kullanıyor hem de öznesi olarak harekete geçiriyor. Ortaya çıkan sessel ve görsel kompozisyon, Aladağ’ın kent mobilyalarıyla etkileşime soktuğu veya manzaranın içine bıraktığı enstrümanların potansiyellerini araştırıyor ve yeniden yorumluyor.

Daha önce 2017’de 57. Venedik Bienali’nde yer alan ve Nevin Aladağ’ın Londra’daki Hayward Gallery’de devam eden kişisel sergisi kapsamında da görülebilen “İzler”, ülkemizde ilk kez sergileniyor. Arter’de daha önce Starter (2010), Görünmezlik Taktikleri (2011), Kelimeler Pek Gereksiz (2019-2020) başlıklı grup sergilerinde işleri yer alan  Nevin Aladağ’ın Sahne başlıklı kişisel sergisi ise 2012 yılında yine Arter’de gerçekleşmişti.

NEVİN ALADAĞ HAKKINDA

1972 Van doğumlu olan Nevin Aladağ, yaşamını ve çalışmalarını Almanya’nın Berlin şehrinde sürdürüyor. Münih Güzel Sanatlar Akademisi’nde heykel eğitimi alan sanatçının, SFMOMA (San Francisco, ABD), Hayward Gallery (Londra, Birleşik Krallık), Museum Mönchehaus (Goslar, Almanya), Kestner Gesellschaft (Hannover, Almanya), Albertinum, Staatliche Kunstsammlungen Dresden (Almanya), Lentos Kunstmuseum Linz (Avusturya), Arter (İstanbul, Türkiye) ve Tanas’ın (Berlin, Almanya) da aralarında bulunduğu uluslararası kurumlarda kişisel sergileri gerçekleşti. Sanatçının yapıtları, And Berlin Will Always Need You, Martin-Gropius-Bau (Berlin); Big Orchestra, Schirn Kunsthalle Frankfurt; Water Lines, the High Line (New York); Worlds Otherwise Hidden, Kemper Museum of Contemporary Art (Kansas City, Missouri), Open Spaces 2018 (Kansas City, Missouri), documenta 14 (Kassel ve Atina), 57. Venedik Bienali, 11. Sharjah Bienali, 11. İstanbul Bienali, 8. Taipei Bienali ve 14. Uluslararası Carrara Heykel Bienali gibi grup sergilerinde yer aldı.

Bilgi için: arter.org.tr

Adres: Irmak Cad. No: 13 Dolapdere Beyoğlu 34435 İstanbul

Tel: 0212 708 58 00

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code