İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Nilüfer Yıldırım Contemporary İstanbul 2019’da

Koleksiyonerlerin ve sanatseverlerin son yıllarda özellikle yakından takip ettiği genç sanatçı sayın Nilüfer Yıldırım, birbirini tamamlayan “Night for Day” ve “We Should Meet in Water, You and I” serilerini 12-15 Eylül 2019 tarihleri arasında Contemporary İstanbul 2019‘da (Galeri Diani’de) sergileyecek.

Eğitimini İtalya Marangoni’de tamamlayıp bir süre İstanbul’da çalışmalarına devam ettikten sonra New York’un en kalabalık bölgelerinden Brooklyn’de yaşamaya ve üretmeye başlayan sanatçı Nilüfer Yıldırım, kendisini cezbeden fon, renk ve dokuları keşfederek çıktığı çağdaş sanat yolculuğunda figüratif ile soyut arasında yumuşak bir geçişle ilerlemesini sürdürüyor.

Somut yada soyut tüm sanat ürünlerini kucaklamak isteyen, yerli ve yabancı farklı sanatçılarla çalışarak resim, heykel, seramik, fotoğraf vs sergileri organize ederek sanatseverlere hizmet veren çağdaş ve uluslararası bir galeri olmayı  amaçlamayan Galeri Diani ile bu sene 12 ile 15 Eylül 2019 tarihleri arasında Contemporary İstanbul 2019’a katılacak olan Nilüfer Yıldırım; söylenemeyenleri, ifade edilemeyenleri renkler, dokular ve kompozisyon ile ifade edebildiğini ve bunu deneyimleyerek zamanla öğrendiğini aktarıyor bizlere. Hem figür hem de soyutlama unsurlarıyla, günlük gerçeklikler ile icat edilmiş dünyalar arasında geçiş yapıyor.

Sanatçı Nilüfer Yıldırım çalışma tekniğini sınırlandırmadan, akrilikten pastele ve mürekkebe birçok değişik malzemeyi ve dokuyu renkle harmanlayarak kullandığını ifade ediyor. Sanatçı Türkiye ve Amerika’da katıdığı ve açtığı sergileri hem teknik hemde konsept olarak birbirini tamamlayarak, geliştirerek, aralarında bağlamlar oluşturarak sürekliliğini devam ettiriyor. Eserlerindeki referansları bazen belirsiz ve ince bazen de daha belirgin olmasına rağmen, yapıtları sürekli olarak doğayı anımsatıyor gerçekte.

Galeri Diani sanatçısı olarak Contemporary İstanbul’a katılacak olan Nilüfer Yıldırım, sergisini “Night for Day” ve “We Should Meet in Water, You and I” serileri ile oluşturuyor. Her iki seri sanatçının son sergisinde verilerini izleyiciye sunduğu konu ve tekniklerden kaynağını almakta.

Sanatçı Nilüfer Yıldırım “Night for Day” serisinde hayatta belli doygunluklara kavuşmak için belki birkaç kez dibe vurmak gerekliliğini ve buna dayalı olarak bazı güzellikleri ancak ‘Gecenin karanlığında’ idrak edilebileceğini siyah fon üzerinde oluşturduğu kompozisyonlarında ifadelendirmiş.

We Should Meet in Water, You and I” serisi ise konseptini suyun iletkenliğinden, saflığından ve temizliğinden alıyor. Yıldırım bu alıntıyı bir metafor olarak kullanıp ilişkilerin saf, temiz, direkt ve her şeyin açıkça konuşulabildiği bir platform olması gerekliliğine işaret ediyor. Bu konsepti çok daha akışkan bir doku ile mavi ve yeşilin tonlarının ağırlıkta olduğu kompozisyonlarla sanatseverlere sunuyor.

Galeri Diani Sanat Galerisi Adres;  Bostancıbaşı Caddesi NO 3 D BEYOĞLU/ İSTANBUL

Haber: Aslı Yörükoğlu

Fotoğraflar: Sinem Yazıcı

Bir yorum

  1. TURHAN KA. TURHAN KA. 04/09/2019

    Resim değil sanki roman bunlar, resim plastik bir dildir bu kadar açıklama biraz değil çok fazla o zaman roman yazmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code