İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Nuri Bilge Ceylan Baksı’da

Yönetmen, senarist ve aynı zamanda fotoğraf sanatçısı olan dünyaca ünlü isim Nuri Bilge Ceylan, eserleriyle Baksı Müzesi’ne konuk oluyor. “Nuri Bilge Ceylan Baksı’da” adlı sergi 1 Mayıs – 25 Ağustos 2019 tarihleri arasında Baksı Müzesi’nde sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

Dirimart’ın katkılarıyla gerçekleşen ve Nuri Bilge Ceylan’ın 2003-2013 yılları arasında ürettiği fotoğraflarını bir araya getiren sergi 2 bölümden oluşmakta. “Babamın Dünyası” ve “Sinemaskop Türkiye” serileri izleyiciyle buluşurken olağanüstü bir görsel şölene dönüşüyor.

Sergi Nuri Bilge Ceylan’ın çok yönlü ve derin dünyasının Anadolu’ya taşınması tahayyülünün bir bölümünü oluşturmakta. Bu sergi, sanatçının sinema ile fotoğraf dünyası arasındaki geçişkenliliğin ve çok katmanlılığın bir kutlaması düşüncesi üzerine inşa edilmiş durumda. Sanatçı yakın ilgi duyduğu kırsal dünyayı, kırsal bir alanda varolma kararlılığı taşıyan Baksı Müzesi’ne taşıyor. Bu nedenle sergi, sanatçının yapıtlarıyla kırsala olan yolculuğu olarak da değerlendirilebilir.

Nuri Bilge Ceylan, sinemasında olduğu gibi fotoğraflarında da yaşamı bir zamanlar katmanı olarak anlatıyor. Bu katmanlaşma geçmişe yönelik görsel üst üstelikle geleceği besleyen bir kutlamadır. Bu anlamda sinemayla fotoğraf arasında medyum farklarından söz edilebilir. Ancak söylem bütünlüğü asla değişmez.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code