İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ödüllü Yazar Sevtap Çapan’ın Yeni Kitabı “Memed” Tarihe Işık Tutuyor

7.Uluslararası Anadolu Tiyatro Ödülleri – OYÇED (Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği) tarafından “Yılın Yazar Ödülü”ne  layık görülen, oyunculuk alanında da pek çok ödül sahibi olan  Sevtap Çapan’ın yeni kitabı “ Memed” Dramatik Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı. 

“Memed” gerçek olaylardan esinlenerek kurgulanmış bir tiyatro metnidir.

Bir erkeğin hayatında verdiği pek çok savaşı konu almaktadır. Bir oğul, bir koca, bir baba ve bir asker olan başkahramanın, yaşamdaki doğal mücadelesinin yanı sıra belli bir tarihe, Kıbrıs Savaşı’na değinilmektedir.

Kıbrıs Savaşı’nın konu olarak ele alınma sebebi ise; hala çözümlenememiş bir mesele olarak duruşu, bu sorun ile ilgili elle tutulur sanatsal bir eserin bulunmayışı ve orada savaşan askerlerden birinin, yazarın babası oluşudur.

Tarih boyunca yaşanan savaşlar, zaferle çıkılmış olsa da sadece ülkeler için değil, o ülke insanları, askerleri ve asker aileleri için de atlatılması ve unutulması zor ruhsal çöküntüleri, acı kayıplar yüreklere kazımaktadır.

Elbette metnin amacı yaraları deşmek değildir. Amaç belli bir tarihe ışık tutarken bir ailenin üzerinden savaşın etkilerinin dile getirilmesi ve bir erkeğin hayatındaki olası ağır yükleri gözler önüne sermektir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.