İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Orhan Pamuk’un “Balkon” sergisi açıldı


Nobel ödüllü Yazar Orhan Pamuk’un Aralık 2012 ve Nisan 2013 tarihleri arasında İstanbul’daki evinin balkonundan çektiği ve her karesinde İstanbul’u anlattığı fotoğraflardan oluşan “BALKON” sergisi İstiklal caddesinde bulunan Yapı Kredi Kültür Sanat binasında açıldı. Küratörlüğünü dünyaca ünlü Alman yayıncı Gerhard Steidl’ın yaptığı “BALKON” sergisi, 6 Şubat – 27 Nisan 2019 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

“Bu manzarada benim ruhsal durumumu yansıtan ve tarifi zor derin duygularımı gözler önüne seren bir şeyler var.” Orhan Pamuk

Sergi açılışından önce Gerhard Steidl’la birlikte bir söyleşi yapan Pamuk, konuşmasında fotoğraf çekme nedenlerinden ve sergiyle birlikte yayımlanan “Balkon” kitabından bahsetti. Genellikle yazmakta zorluk çektiği zamanlarda fotoğraf çektiğini dile getiren Orhan Pamuk, Gerhard Steidl’i kastederek “Ben güzellik düşledim, o da bu güzelliği süzerek daha da güzel yaptı” dedi.

Dünyaca ünlü Alman yayıncı Gerhard Steidl ise yaptığı konuşmada sergideki fotoğraflarda renk değişikliği, yeniden boyutlandırma, çerçeve değişikliği gibi değişiklikler yapılmadığını, aksine fotoğrafların çekildiği haliyle sergilendiğini söyledi.

İstiklal caddesinde bulunan Yapı Kredi Kültür Sanat binasında bugün itibariyle açılan ORHAN PAMUK – BALKON FOTOĞRAFLAR sergisinde Orhan Pamuk’un evinin balkonundan çektiği, İstanbul’un sürekli olarak değişen, incelikli manzarasını yansıtan 600’den fazla fotoğraf sergileniyor. Bu sergilenen fotoğraflar, yazarın yoğun bir yaratıcılık dönemi olan Aralık 2012 ve Nisan 2013 tarihleri arasında telefoto lensli dijital fotoğraf makinesiyle çektiği 8,500’den fazla fotoğraf arasından seçildi.

Orhan Pamuk’un her şeyden önce gözlerinin önündeki manzarayı “kaydetme” arzusuyla şekillenen bu çalışma, şehrin, dağların, Boğaz’ın, Haliç’in, adaların, Marmara Denizi’nin, gemilerin ve kuşların sonsuz bir ışık ve ortam etkisiyle çerçevelendiği yoğun bir panoramik manzara oluşturuyor. Fotoğrafçılık tutkusunu ilk olarak gözlerinin önünde akıp giden güzelliği muhafaza etme, ikinci olarak da gördüğü  her şeyi kaydetme merakı olarak tasvir eden yazar, ikinci hedefini tutturmanın imkansızlığını kısa sürede görmüş. Yazarın muhafaza etmeye çalıştığı bu güzellik, sergide yer alan fotoğraflarda açık bir şekilde görülüyor: Kentin ve suyun sürekli değişen hatları, doğunun cazibesiyle kaynaşan sanayi kentine özgü çizgiler, kırmızı, turuncu, parlak leylak rengi, mavi ve grinin her tonuyla aydınlanıyor. Pamuk zamanla bu güzellikleri resmetme dürtüsünü sorgulamaya ve neden bu kadar yoğun bir şekilde – saatte yaklaşık yedi fotoğraf – fotoğraf çektiğini merak etmeye başlamış: Fotoğrafın görme biçimi üzerindeki etkisi nedir? Yazarın fotoğrafçılığıyla yazarlığı arasındaki ilişki nedir?

Fotoğraf çekmek, beklenmedik bir şekilde, Orhan Pamuk’un edebiyat çalışmalarında karşılaştığı zorluklar karşısında duyduğu hüsrana resmen şifa olmuş: “Manzaraya tekrar ve tekrar bakma –daha doğrusu, fotoğraflarını çekme– ihtiyacı hissettim çünkü yazmakta çok zorlanıyordum.” Nihayetinde, “balkonumun manzarası beni sükunete ve içe bakmaya, somut dertleri bırakıp daha entelektüel uğraşlara eğilmeye davet ediyordu. […] O andan itibaren, bir araya getirerek saklamak zorunda olduğum özelliklerle dolu bereketli, el değmemiş bir zemine dönüştü o manzara.”

Orhan Pamuk başlangıçta çektiği fotoğraflarını başkalarıyla paylaşma konusunda tereddüte düşmüş ve onların sadece manzaranın değil, kendi ruhunun da kayıtları olduğunu ancak 5 yıl sonra bu fotoğrafları “Balkon kitabı” için düzenlerken fark etmiş: “Aradan geçen zamanda, her bir fotoğraf, o haftalardaki karanlık, gamlı ruh halimin bir simgesine dönüşmüş gibiydi.” Balkon kitabı, Almanya Göttingen’de bulunan dünyanın en ünlü fotoğraf kitapları yayıncısı Gerhard Steidl tarafından basıldı. Steidl, özellikle son 10 yılda dünyada fotoğraf yayımcılığında yaptığı devrimlerle biliniyor.

Bu kitaptan yola çıkan ORHAN PAMUK –  BALKON FOTOĞRAFLAR sergisinde 280 g. Hahnemühle Cotton kağıda mürekkep püskürtme akrilik yöntemiyle basılan sayfalar karşılıklı olarak sergileniyor; buna ek olarak tuvale basılan 70 adet büyük format fotoğraf ve Pamuk’un sunuş metni de izleyiciye sunuluyor. Kitabın kendisi ise serginin ayrılmaz bir parçası: Sarı-beyaz mat kağıt üzerine dört renk ofset ve kırık siyah, mat mürekkep baskı, gömme fotoğraflı bez ciltli, ilk ve son sayfaları pamuk lifli, şerazeli ve kurdeleli özel bir baskı. “Bu fotoğrafları neden çektiğimi soranlara artık rahatlıkla şunu diyebilirim: Onları basılı halde, kağıt üzerinde, bu kitapta görmek için.” Ve şimdi de bu sergide.

Sergi: ORHAN PAMUK – BALKON FOTOĞRAFLAR

Tarih: 6 Şubat – 27 Nisan 2019
Adres: Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık

İstiklal Cad. No:161 34433 Beyoğlu – İstanbul Tel: 0 212 252 47 00


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.