İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Osmanlı’nın İlk Doğa Tarihi Müzesi, Arka Oda Toplantıları’nda!

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemleri İstanbul’una odaklanan “Arka Oda Toplantıları” ile sezon başlıyor. İAE yeni sezonda ilk olarak Dr. Semih Çelik’i konuk ediyor.

Çelik, “İstanbul’da Unutulmuş Bir Müze: Galatasaray Mekteb-i Tıbbiyesi Doğa Tarihi Müzesi” başlıklı konuşmasında, insan-doğa-bilim ilişkisinin bu topraklardaki evrimine dair anlamlı hikâyeler barındıran Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk doğa tarihi müzesini gündeme taşıyor. Dr. Semih Çelik’in konuk olduğu etkinlik 10 Ekim 2019 Perşembe günü saat: 18.30’da.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün (İAE) İstanbul araştırmalarına farklı bir boyut kazandırmak amacıyla düzenlediği “Arka Oda Toplantıları”, bu ay Osmanlı İmparatorluğu’nun çevre tarihi üzerine akademik çalışmalar yürüten Dr. Semih Çelik’i ağırlıyor. “İstanbul’da Unutulmuş Bir Müze: Galatasaray Mekteb-i Tıbbiyesi Doğa Tarihi Müzesi” başlığını taşıyan konuşmasında Çelik, Osmanlı Arşivleri’nden ve Viyana’daki Naturhistorisches Museum arşivinden derlenen kaynaklar ışığında, 1840’lı yıllarda Galatasaray Mekteb-i Tıbbiyesi içerisinde faaliyet gösteren Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk doğa tarihi müzesini konu ediniyor. 1835 ile 1850 yılları arasında hizmet veren Galatasaray Mekteb-i Tıbbiyesi Doğa Tarihi Müzesi, kısa müzecilik deneyimine karşın hem insan-doğa-bilim ilişkisinin bu topraklardaki evrimine dair anlamlı hikâyeleri günümüze taşıyor, hem de 19. yüzyılın ilk yarısından itibaren imparatorlukların kültür ve bilim politikalarını belirlemede önemli rol oynayan doğa tarihi müzeleri hakkında detaylı bilgi edinmemize olanak sağlıyor.

“İstanbul’da Unutulmuş Bir Müze: Galatasaray Mekteb-i Tıbbiyesi Doğa Tarihi Müzesi” başlıklı konuşma, 10 Ekim 2019 Perşembe günü saat 18.30’da İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde ücretsiz izlenebilir.

Etkinlik ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır, yerler sınırlıdır.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü aynı zamanda bir kütüphane! Kütüphane çalışma saatleri hakkında ayrıntılı bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz: http://www.iae.org.tr

Dr. Semih Çelik Hakkında

Semih Çelik, doktora derecesini, 19. yüzyılın ilk yarısında Anadolu’da iklim değişikliği, kıtlıklar ve imparatorluk-inşası üzerine yazdığı tez ile Floransa’daki European University Institute’tan 2017 yılında aldı. Genel olarak Osmanlı İmparatorluğu’nun çevre tarihi üzerine çalışan Dr. Semih Çelik, Koç Üniversitesi ve Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde doktora-sonrası araştırmacı olarak 19. yüzyılda Batı Anadolu’da tarım tarihi ve Osmanlı İmparatorluğu’nda doğa tarihi müzeleri üzerine çalışmaya devam etmektedir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir