İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Paracetamol” Versus Art Project’te


Versus Art Project, 10 Ocak –  23 Şubat 2019 tarihleri arasında SABO’nun “Paracetamol” isimli ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

İsmini sanatçının çocukluğunda yaşadığı bir hikayeden alan Paracetamol, bellekteki imgenin değişiminde zamanın oynadığı rolu merkezine alıyor.

Çocukluktan bugüne belleğine yerleşmiş imgelerden yola çıkan sanatçı, deneyimlerini bilinçaltı imgeleriyle birleştiriyor; ortaya çözümü kişiye göre değişen, herkes için farklı anlamlar ifade edebilecek kompozisyonlar ortaya çıkıyor. Grafiksel öğeleri resimsel bir dille işleyerek içinde mizah barındıran bir dünyanın kapılarını aralıyor.

Sanatçının içinde gerçeklik payı taşıyan ancak bir o kadar da kurgusal görünen yağlı boya kompozisyonları, insana çok tanıdık gelen bir düşün uyanınca üstünden atamadığımız duygusunu hissettiriyor. Sanatçının resimleri fantastik, kurgusal, öykücü ve hatta oyuncu özellikler taşıyor.

SABO’nun kompozisyonlarında figürler daima ön planda yer alıyor olsa da, mekân ve onu çevreleyen atmosferdeki her öğenin, en az figürler kadar hikâyenin tamamlayıcı, zenginleştirici bir parçası olduğu görülüyor. 

İzleyici, önce figürler tarafından öyküye çekilirken, ardından içerideki mekân ve objelerle örülü güçlü bir anlatım çerçevesinde seyreden bir yolculuğa davet ediliyor. Tek boyutlu olmayan bu yolculukta izleyici, kendi hayal dünyasından da beslenerek ve alternatif yollara sapabiliyor. Böylece SABO’nun yapıtlarında oluşturduğu plastik kurgu zenginleşiyor. 

Sanat estetik bir gayeyle yaratıcılığın ve hayal gücünün ifadesi olarak tanımlansa da belleğimizde çocukluktan beri depolanan verileri somutlaştırmada kullanılan araçlardan biridir. İnsanlar hayatlarında, travma yaratmış deneyimleri olduğundan daha farklı hatırlama eğilimindedir. Bu bir doğal felaket olsun, başlarından geçen bir hastalık olsun, yaşanan bir kayıp olsun, ya da yaşadıkları en mutlu anıları olsun, hepsinin üstü tülden bir örtüyle maskelenir; uçta yaşanmış duygular nötralize olur. Gerçekler ve yaşananların imgesi birbirine geçer ve melez imgeler ortaya çıkar.  SABO bu melez imgelerden izleyiciye yeni bir evren yaratıyor. Sanatçının şahit olduğu olaylar, okuyup da hafızasında yer eden kitaplardan sahneler, izlediği filmlerden belleğine yerleşmiş karelerin hepsi izleyicinin de bakarken kendisinden parça bulacağı görüntüler. İçinde gerçeklik payı taşıyan ancak bir o kadar da kurgusal görünen kompozisyonlar, insana çok tanıdık gelen bir düşün uyanınca üstünden atamadığımız duygusunu hissettiriyor. Paracetamol etkisindeki bu rüya her daim daha da beklenmedik olaylarla sonlanıyor.
İdil Deniz Türkmen

Sergi, 23 Şubat 2019 tarihine kadar Beyoğlu Hanif Han’da bulunan Versus Art Project’te görülebilir.

SABO

1988 yılında İstanbul’da doğan Sabo, Lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nde tamamlamıştır. Sabo’nun resimlerinde figürler öne çıksa da, mekân ve onu çevreleyen atmosferdeki her öğe, en az figürleri kadar bir şeyler anlatmanın peşindedir.

Kompozisyonda yer alan her nesne hikâyenin
tamamlayıcı, zenginleştirici bir parçasıdır. Bu resimler fantastiktir, kurgusaldır, öykücü ve hatta oyuncudur. Figürler izleyiciyi önce öyküye doğru çeker, ardından içeride mekan ve objelerle örülü güçlü bir anlatım çerçevesinde yol almaya davet eder. Bu yolculuk tek boyutlu değildir; yolculuğa çıkan her izleyicinin hayal dünyasından da beslenir ve alternatif yollara sapar, böylece sanatçı oluşturduğu ve gözlerimizin önüne serdiği plastik kurgu zenginleşir. Sabo, yaşamını ve çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.

KİŞİSEL SERGİLER

2019 ‘Paracetamol’, Versus Art Project, İstanbul


KARMA SERGİLER

2018 ‘Pozitif Alan’, Amerikan Hastanesi Sanat Galerisi Operation Room, İstanbul

2018 ‘Hayaletler’, Red Bull Art Around, Arnavutköy, İstanbul

2017 ‘Bahar’, Signs of Time, 2013 Sharjah Bienali İstanbul Saha dışı projesi, İstanbul

2017 ‘Bir Yaşam Aralığında’, Adahan Otel -1 Galeri, İstanbul

2017 ‘YARIN’, Gaia Galeri, İstanbul

2016 ‘Design Bay’, Contemporary İstanbul, İstanbul

2016 ‘Formun Gücü’, Plato Sanat, İstanbul

2016 ‘Mastürbasyon’, Mixer, İstanbul

2015 ‘Alice’, Maumau – Space Debris – Studio Kein, İstanbul

2015 Signs of Time, Contemporary İstanbul, İstanbul

2015 ‘Başı Balkonda Dünyaya Ters’, Signs of Time, Pi Artworks, İstanbul

2014 Signs of Time, Contemporary İstanbul, İstanbul

2014 ‘Ortak Salon’, Tankut Aykut Galeri, İstanbul

2014 ’Outer Dream’, Signs of Time II, Adahan Otel -1 Galeri, İstanbul

2013 ‘İlk Gösterim’, ArtSümer, İstanbul

2013 ESSL Sanat Ödülü Sergisi, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, İstanbul

2012 Rome-Foggia Güzel Sanatlar Üniversitesi Gravür Sergisi, Beyoğlu Sanat Galerisi, İstanbul

2012 ‘Il Segno Condiviso’, CKSM Sanat Galerisi, İstanbul

2011 ‘Rome Engraving’, İzmir Konak, Güzelyalı Kültür Merkezi Sanat Galerisi, İzmir

2010 Artist2010, 20. İstanbul Sanat Fuarı, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi, İstabul

2010 ‘Mostra di Incisione’, Roma Güzel Sanatlar Akademisi, Roma, İtalya

2009 ‘Sanat Eğitiminde Transform’, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, İstanbul


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.