İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pera Film’de Çin Sinemasından Ödüllü Yapımların Gösterim Zamanı!

Pera Film, Pera Müzesi’nde devam eden  Mürekkepten  sergisi kapsamında Çin sinemasından önemli yapımları perdeye taşıyor.  Çin Sineması Zamanı  programı ile 2018 South by Southwest Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü alan  Halkın Arzu Cumhuriyeti, Locarno Film Festivali’nde FIPRESCI ödülü alan  Yusufçuk Gözleri ve bu yıl Berlin Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü alan Ay’a Havlayan Köpek, Türkiye’de ilk kez  izleyiciyle buluşuyor.

19 Nisan – 25 Mayıs 2019

Pera Film, sinemaseverleri Çin sinemasında bir yolculuğa davet ediyor. Çin Sineması Zamanı başlığı taşıyan program, Çin sinemasının son dönem örnekleri ile Çin hakkında yapılan filmleri bir araya getiriyor. Pera Müzesi’nde devam eden  Mürekkepten  sergisinin izlerini sürdüğü coğrafyaya içeriden bir bakış niteliği taşıyan program, işitsel, arşivsel ve kişisel alanlara eğilen beş yapımı sinemaseverlerle buluşturuyor. Programda, Çin güncel sinemasının önemli yönetmenlerinden Jia Zhang Ke’nin Dağlar Uzaklaştığında; Wang Bing’in Acı Para; Yi Cui’nin GölgelerinHao Wu’nun Halkın Arzu Cumhuriyeti ve Xiang Zi’nin Ay’a Havlayan Köpek’i gösteriliyor. Film programı kapsamında ayrıca  Mürekkepten sergisi sanatçılarından Xu Bing’in çağdaş Çin’i yorumladığı Yusufçuk Gözleri izlenime sunuluyor.

Ödüllü yapımlar ilk kez Türkiye’de!

Çin Sineması Zamanı film programı kapsamında gösterime giren ilk film Dağlar Uzaklaştığında, yönetmen Zhang-Ke Jia’nın bir ailenin 26 yıllık hikayesinden yola çıkarak, Çin’in hızlı modernleşme sürecine bakışını yansıtıyor. Yönetmen Wang Bing’in Çin’in doğusunda, hızlı gelişen sanayi şehri Huzhou’da geçen filmi Acı Para,buraya göç etmiş işçilerin günlük yaşamlarından kesitler sunuyor. Gölgelerin, gölge oyunu sanatının köylerdeki minik doğaçlama tiyatrolarda hala canlı tutulduğu Çin’in kuzeybatısında, gezici bir tiyatro kumpanyasının öyküsüne odaklanıyor.

Pera Müzesi’nde devam eden  Mürekkepten  sergisinde  Arka Plan Hikayesi: Yaz Dağları başlıklı yerleştirme ile yer alan sanatçı ve yönetmen Xu Bing, Çin Sineması Zamanı  programına Yusufçuk Gözleri ile dahil oluyor. Locarno Film Festivali’nden FIPRESCI ödülü yanısıra özel mansiyon ödülleri sahibi bu filmde Xu Bing, medya kültürünü ele alırken, çağdaş Çin’e yeni bir bakış getiriyor. Yönetmenliğini Hao Wu’nun yaptığı Halkın Arzu Cumhuriyeti, şöhret ve servet arayışı ekseninde, insanların internet ortamındaki ilişkileri üzerine gerçek hayattan bir kesit sunuyor. 2018 South by Southwest Film Festivali’nde belgesel kategorisinden Büyük Jüri Ödülü’nü alan film, “sanal ilişkiler gerçek hayattaki insan bağlantılarının yerini alabilir mi?” sorusuna yanıt arıyor. Bu yıl Berlin Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü alan yönetmen Xiang Zi imzalı Ay’a Havlayan Köpek ise,bastırılmış arzuları, evliliğin toplumsal önemini ve Çin’deki varlıklı bir aile evinin içerisindeki soğukluğu ekrana taşıyor.

Gösterim Programı

19 Nisan Cuma

19.00 Halkın Arzu Cumhuriyeti (95’)

People’s Republic of Desire

Halkın Arzu Cumhuriyeti

21.00 Ay’a Havlayan Köpek (107’)

A Dog Barking at the Moon

Ay’a Havlayan Köpek


21 Nisan
 Pazar

16.00 Acı Para (152’)

Bitter Money

Acı para


3 Mayıs
 Cuma

21.00 Halkın Arzu Cumhuriyeti (95’)

People’s Republic of Desire

Halkın Arzu Cumhuriyeti


4 Mayıs 
Cumartesi

16.00 Dağlar Uzaklaştığında (126’)

Mountains May Depart

Dağlar Uzaklaştığında


5 Mayıs Pazar

15.00 Gölgelerin (80’)

Of Shadows

Gölgelerin


7 Mayıs Salı

19.00 Yusufçuk Gözleri (81’)

Dragonfly Eyes

Yusufçuk Gözleri


9 Mayıs
 Perşembe

19.00 Acı Para (152’)

Bitter Money

Acı Para


12 Mayıs Pazar

16.00 Gölgelerin (80’)

Of Shadows

Gölgelerin


16 Mayıs
 Perşembe

19.00 Ay’a Havlayan Köpek (107’)

A Dog Barking at the Moon

Ay’a Havlayan Köpek


17 Mayıs Cuma

19.00 Yusufçuk Gözleri (81’)

Dragonfly Eyes

Yusufçuk Gözleri


25 Mayıs Cumartesi

16.00 Dağlar Uzaklaştığında (126’)

Mountains May Depart

Dağlar Uzaklaştığında

Pera Film’in Çin Sineması Zamanı film programı, 25 Mayıs’a kadar izlenebilir. Biletler Biletix’den temin edilebilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.