İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pera Film’den Onur Haftası’na Özel Seçki: “Aldırış Etme”

Pera Film, her yıl Haziran ayının sonlarında Dünya genelinde kutlanan ve Stonewall ayaklanmasının yıl dönümünde gerçekleştirilen, LGBTİ bireyler ve LGBTİ bireylere destek veren kişilerin katılımıyla gerçekleşen bir dizi etkinlikler ve törenler bütünü olan Onur Haftası’nda “Aldırış Etme” film programını sinemaseverlerle buluşturuyor. 22-29 Haziran tarihleri arasında düzenlenen program kapsamında 3 film gösterime giriyor. Filmler arasında bu yıl Venedik Bienali’nde Altın Aslan sanatçı ödülünü kazanan Arthur Jafa’nın görüntü yönetmenliğini yaptığı İyi ki Doğdun, Marsha!  filmide bulunuyor. Film, Türkiye’de  ilk kez  Pera Film’de gösterime giriyor.

Pera Film, her sene kutladığı Onur Haftası kapsamında bu yıl “Aldırış Etme” başlıklı özel bir seçki ile karşımızda. 1969 yılında gerçekleşen Stonewall İsyanı’nın başlamasında önemli bir rol oynayan Marsha P. Johnson’dan adını alan bu programda, gösterimi yapıldığı dönemlerde büyük ilgi görmüş 3 önemli film yer alıyor. Filmler arasında, yönetmen Derek Jarman’ın ölümünden 20 yıl sonra ortaya çıkan, 80’ler yeraltı kültürüne dair filmi Benimle Dans Eder Misin?, Jenna Bass’ın tamamını iPhone kamerasıyla çektiği, Güney Afrika’daki ırk ve cinsiyet ekseninde ortaya çıkan sorunları ele alan High Fantasy ve siyah trans aktivist Marsha P. Johnson’ı konu alan İyi ki Doğdun, Marsha! yer alıyor. Gösterimler, 29 Haziran’a kadar devam ediyor.

Marsha P. Johnson

Gün ışığına yeni çıkmış yapımlardan ses getiren yapımlara, özel bir seçki

Yönetmenliğini Derek Jarman’ın yaptığı, 1984 tarihli yapım Benimle Dans Eder Misin? İngiltere’nin başkenti Londra’nın gece kulübü dünyasında geçiyor. Işık ve renk kullanımı ile öne çıkan yapım, bir yandan 1980’ler yeraltı kültürüne dair eşsiz bir belge sunarken, yönetmenin deneysel çalışmalarını takip edenler için de büyüleyici bir deneyim ortaya koyuyor. Ülkemizde ilk defa “Aldırış Etme”  başlıklı film programı kapsamında gösterilen  İyi ki Doğdun, Marsha!, siyah trans aktivist ve sanatçı Marsha “Pay it No Mind” Johnson’ı ve onun 1969 yılında Stonewall Inn’de eşcinsel özgürlük hareketini başlatmadaki rolünü konu alıyor. Yönetmen Jenna Bass’ın çektiği 2017 tarihli uzun metrajlı film High Fantasy”  ise, beden değişimi konusuna odaklanıyor. Film, bir kamp gezisindeki dört arkadaşın birbirlerinin bedenlerinde ve kimliklerinde uyanmasının hikâyesini anlatırken, bu durumun ortaya çıkardığı kişisel kaosu işliyor.

Program kapsamındaki Pera Film gösterimleri ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm film gösterimlerimiz 18+ uygulamasına tabidir.

Ayrıntılı Bilgi:

Amber Eroyan / Grup 7 İletişim Danışmanlığı

 aeroyan@grup7.com.tr 

(0212) 292 13 13

Büşra Mutlu / Pera Müzesi

 busra.mutlu@peramuzesi.org.tr 

(0212) 334 09 00

Film Detayları

Gösterim Programı

“Aldırış Etme”

22- 29 Haziran 2019

22 Haziran Cumartesi

16.00 High Fantasy (71′)

High Fantasy

26 Haziran Çarşamba

19.00 İyi ki Doğdun, Marsha! (14′) + Benimle Dans Eder Misin? (78′)

Happy Birthday, Marsha! + Will You Dance With Me?

Benimle dans eder misin?

28 Haziran Cuma

19.00 High Fantasy (71′)

High Fantasy

29 Haziran Cumartesi

16.00 İyi ki Doğdun, Marsha! (14′) + Benimle Dans Eder Misin? (78′)

Happy Birthday, Marsha! + Will You Dance With Me?

Benimle dans eder misin?

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code