İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pera Müzesi, Berlin’de Yaşayan Ödüllü Yönetmen Aykan Safoğlu’nu Konuk Ediyor

Pera Film’de devam eden Hatıranın Peşinde başlıklı film programı kapsamında sunulan Aidiyet ve Yoldaşlık bölümü, sanatçı Aykan Safoğlu’nun 2013 – 2015 yılları arasındaki üretimlerini mercek altına alıyor. Program kapsamında yönetmen Aykan Safoğlu’nun Bilge Taş moderatörlüğünde gerçekleştirilen konuşma etkinliği, 10 Mayıs Cuma günü Pera Müzesi Oditoryumu’nda  ücretsiz  olarak düzenleniyor.

Kırık Beyaz Laleler

Pera FilmHatıranın Peşinde  programının  Aidiyet ve Yoldaşlık bölümü kapsamında, sanatçı Aykan Safoğlu’nun 2013 – 2015 yılları arasında ürettiği seçilmiş işlerinden oluşan bir seçkiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Gösterilen yapımlar arasında  İsimsiz (Bir Berlin Portresi), Kırık Beyaz Laleler, Çile Bülbülüm, İsimsiz (Gülşen ve Hüseyin bulunurken, 10 Mayıs Cuma günü saat 19.00’da başlayacak gösterimin ardından Bilge Taş moderatörlüğünde bir konuşma etkinliği gerçekleştirilecek. Yapıtlarında kayıp, ölüm, aidiyet ve ilişkilerin izini süren sanatçının sinemaseverlerle buluştuğu etkinlik, 10 Mayıs Cuma günü Pera Müzesi Oditoryumu’nda  ücretsiz olarak  düzenleniyor.  Safoğlu etkinlikte, 2013 – 2015 yılları arasında ürettiği video ve filmlerden hareketle, eserlerinin üretim süreçlerini anlatacak.

Çile Bülbülüm

Üretimlerinden bir seçki ilk kez perdeye taşınıyor!

Aidiyet ve Yoldaşlık bölümünde izlenime sunulan 2013 yapımı İsimsiz (Bir Berlin Portresi)toplumsal cinsiyet teorisi alanının önde gelen isimlerinden Judith Butler’ın “Berlin Onur Ödülü”nü reddetmesi sürecini mercek altına alıyor. Görsel materyaller ve haber kupürlerini bir araya getiren  Safoğlu’nun bu video çalışması, ırkçılık, cinsiyet politikaları gibi kavramları gündeme taşıyor. Oberhausen büyük ödülü sahibi  Kırık Beyaz Lalelereserlerinde toplumsal meselelere yer veren Amerikalı yazar James Baldwin’in İstanbul’da geçirdiği zamanı belgeleyen kartpostal, gazete kupürleri ve fotoğrafları bir araya getiriyor. Seçki kapsamında gösterilen diğer yapımlar arasında ünlü sanatçı Ulay’ın 1976’da gerçekleştirdiği Önceden Belirlenmiş 14 Adımda Eylem: Sanatın Kanunsuz Bir Yanı Var adlı performansına dayanan Çile Bülbülümölen amcası Hüseyin’i fotoğraf reprodüksiyon yöntemlerini kullanarak hayata döndürdüğü ve göçmen işçilere ait kayıp bir İstanbul anısının unutulmuş öyküsünü gözler önüne serdiği İsimsiz (Gülşen ve Hüseyin) yer alıyor. Seçkinin ikinci gösterimi 10 Mayıs’ta gerçekleşecek,  Hatıranın Peşinde programı ise 30 Mayıs’a kadar izlenebilir.

İsimsiz (Bir Berlin Portresi)

Aidiyet ve Yoldaşlık seçkisi kapsamındaki tüm gösterim ve etkinlikler ücretsizdir.

10 Mayıs Cuma, Film Gösterimi: 19.00, Söyleşi: 20.15 Pera Müzesi Oditoryumu

Aykan Safoğlu Hakkında

İstanbul’da doğdu ve UdK Berlin’in Art in Context master programından (MA) mezun oldu. Fotoğraf alanında yüksek lisans eğitimini (MFA) Bard College’ın Milton Avery Sanat Yüksek Lisans Okulu’nda (NY/ ABD) tamamladı. 2013’te 59. Oberhausen Uluslararası Kısa Film Festivali’nde uluslararası jürinin büyük ödülünü kazandı. 2018’de Akademie Schloss Solitude’ün güzel sanatlar bursiyeri oldu. Safoğlu, Ocak – Ağustos 2019 tarihleri arasında Tarabya Kültür Akademisi’nin konuk sanatçısı olarak İstanbul’da bulunmaktadır.

Bilge Taş Hakkında

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, Ankara Uluslararası Film Festivali, Gezici Festival, !f Ankara, Pembe Hayat KuirFest, İnsan Hakları Film Günleri gibi birçok film festivalinde çeşitli görevler aldı. Ankara Üniversitesi’nde Kadın Çalışmaları yüksek lisans programını bitirdi. Halen Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde film festivallerinin kültür endüstrisindeki konumları üzerine doktora tezini yazmaktadır.


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code