İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pera Müzesi film günleri başlıyor


Pera Film’den Zaman Kavramına Karşı Koyan Seçki: “Zaman Dilimleri” 06 Şubat – 17 Mart 2019 tarihinde Pera Müzesi’nde.

Good Time

Pera Film, zaman anlayışına alışılagelmişin dışında bir bakış açısıyla yaklaşan “Zaman Değişmeli” sergisi kapsamında yeni bir film programı ile karşımızda. “Zaman Dilimleri” başlığını taşıyan program, zaman kavramına farklı açılardan yaklaşan hikayeleri bir araya getirirken, bilimkurgu klasiklerinden kült filmlere, belgesellerden yakın zamanda ses getirmiş yapımlara dek uzanan bir seçkiyi içinde barındırıyor. Pera Film Programı, 6 Şubat – 17 Mart tarihleri arasında Pera Müzesi’nde izlenebilir.

Ucube Orlando

Pera Film, sezona “Zaman Dilimleri” film programı ile devam ediyor. 06 Şubat tarihinde sinemaseverler ile buluşacak olan program, zaman kavramına çoklu bir bakış sunmayı amaç ediniyor. Program, kendi gerçekliğini yaşayabilmek için en doğru zamanı bekleyenlerin, içinde yaşadığı zamanın gerçeklerine isyan edenlerin, dünyanın başka yerlerinde aynı anda neler yaşandığını merak edenlerin ve zamanın iyileştirici gücüne inananların hikayelerine ışık tutuyor. Program kapsamında, yönetmenliğini Alain Resnais’nin üstlendiği “Geçen Yıl Marienbad’da” filminin restore edilmiş yeni versiyonu Türkiye’de ilk kez Pera Film’de gösterime giriyor.

Ucube Orlando

Ayrıca 17 Mart tarihine kadar devam eden programda izlenebilecek yapımlar arasında, “Gümüş Küre”, “Ucube Orlando”, “Soygun”,  “Dünyada Bir Gece”,  “İtiraf” ve son olarak müzede devam eden “Zaman Değişmeli” sergisinin sanatçılarından Cao Fei’nin sanal ve gerçek arasındaki muğlak sınıra odaklandığı “i.Mirror” ile insanların kolektif bilincinin gündelik yaşamda nasıl ortaya çıktığını incelediği , izleyeni alıp götüren filmi “Sis ve Pus” yer alıyor.

Gümüş Küre

Kült filmlerde, Bilimkurgu yapımlarında ve Belgesellerde “zaman” kavramı

“Zaman Dilimleri” film programı kapsamında gösterime giren ilk film “Geçen Yıl Marienbad’da”, Fransız Yeni Dalgası’nın öncülerinden Alain Resnais imzasını taşıyor. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödüllü alan yapım, restore edildikten sonra Türkiye’de ilk kez Pera Film perdesine yansıyor. Virginia Woolf’un Orlando ve Tod Browning’in Ucubeler eserlerini yeniden yorumlayan feminist yönetmen Ulrike Ottinger’in yönetmen koltuğunda oturduğu “Ucube Orlando” ise, şekil değişimi yoluyla cinsiyet kalıplarını sorgulayan öyküler sunuyor. Seçkide yer alan Andrzej Zulawski’nin yasaklanan ve yıllar sonra kayıp sahneleri yeni görüntüler ve dış ses anlatımıyla tamamladığı “Gümüş Küre”, yönetmenin en önemli yapımlarından birini oluşturuyor.

Gümüş Küre

Jim Jarmusch’un en sevilen filmlerinden biri olarak anılan “Dünyada Bir Gece”, Gena Rowlands, Winona Ryder, Armin Mueller-Stahl, Beatrice Dalle ve Roberto Benigni gibi uluslararası oyunculardan oluşan zengin bir kadroyu barındırıyor. Benny Safdie ve Josh Safdie’nin yönetmen koltuğunu paylaştığı yapım “Soygun” gerçeklik ve coşku dolu sinematik bir deneyim sunarken, Denis Parrot imzalı “İtiraf” LGBTQ+’ların cinsel kimliklerini dünyaya açıklama süreçlerini, tamamen sosyal medya görüntüleri aracılığıyla anlatan ilk belgeseli oluşturuyor. Program kapsamında gösterime giren son iki filmi ise, Zaman Değişmeli sergisi sanatçılarından Cao Fei’nin sanal ve gerçek arasındaki muğlak sınıra odaklandığı “i.Mirror” ile insanların kolektif bilincinin gündelik yaşamda nasıl ortaya çıktığını incelediği filmi “Sis ve Pus” oluşturuyor.

Pera Film’in Zaman Dilimleri film programı, 06 Şubat – 17 Mart tarihleri arasında izlenebilir. Biletler Biletix’den temin edilebilir.

Geçen yıl Marienbad’da
Geçen yıl Marienbad’da
Dünya’da bir gece
Sis ve Pus
Good Time
İ. Mirror

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.