İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pera Müzesi Film ve Video Programları: Dijital Duygular

Pera Film’in “Zevk Meselesi” sergisinden ilhamla hazırladığı “Dijital Duygular”  başlıklı seçki, dijital kültürün ve internetin şekillendirdiği yaşamlarımıza sanat filmleri ve videoları aracılığıyla ayna tutuyor. Program, 9 – 29 Mayıs 2021 tarihleri arasında Pera Müzesi web sitesinden ücretsiz olarak izlenebilir.

Pera Müzesi Film ve Video ProgramlarıZevk Meselesi  sergisi kapsamında  Dijital Duygular  adlı seçkiyi çevrimiçi olarak izleyiciyle buluşturuyor. Sergi, ortaya çıktığı günden bu yana anlamı sürekli değişen kitsch kavramının beğeninin şekillenmesindeki rolüne odaklanırken; film programı, sınıfsal bir gösterge olarak beğeni kavramının, yüksek sanata karşın kitle kültüründeki yükselişin ve nesne kültüründen dijital kültüre geçiş sürecinde şekillenen görsel dilin, sinema ve video sanatındaki yansımalarını bir araya getiriyor. 

ABD ve İspanya’dan, görselliği ile dikkat çeken 5 yapımın yer aldığı programda, internet dünyasının ve tüketim kültürünün toplumsal yansımaları çarpıcı bir dille ortaya konuluyor. 

Popüler kültür ve internet dünyasının renkli simaları
Ünlü rock grubu Lynyrd Skynyrd’ın  Freebird  şarkısının komik ve gürültülü bir uyarlaması olan  Özgür Kuş’ta Suzie Silver, tüm rolleri hem yönetiyor hem de oynuyor. Cinsiyetler ve türler arası geçişi sağlamak üzere olağanüstü bir görüntü yelpazesinden ve özel efektlerden faydalanan yönetmen, izleyiciye muhteşem bir görsel şölen sunuyor.

Julia Meltzer ve Amanda Ramos’un, internetin sosyal mekân olarak nasıl işlediğini ele aldıkları kısa filmi  (chantlandia), izleyiciyi şu sorgulamalara teşvik ediyor: Bilgi Çağı bizi gerçekten bir araya mı getirir, yoksa birbirimizden daha fazla ayrılmamıza mı neden olur? Bilgisayarın plastik arayüzüyle samimi ve yakın olabilir miyiz? 

Programın en eğlenceli filmlerinden biri de Brooklyn’li bir sokak kedisinin internet kullanıcılarına aşk mektubu niteliğindeki  Mükemmel Yabancılar İçin Sevgililer Günü.  2006 yılında anonim biçimde internette yayınlanan ve yaklaşık yarım milyon görüntülemeye ulaşarak YouTube’un açılış sayfasına düşen kısa film, “viral” hale gelen sanat videolarının ilk örneklerinden biri. 

İleri teknoloji toplumundan kıyamet sonrası manzaralar
Shu Lea Cheang, aynı oyuncularla farklı dönemlerde çektiği iki filmiyle programda yer alıyor. Beyaz, burjuva, heteroseksüel bir dünyada kurumsal kapitalizm tarafından sınırlara itilmiş insanlar arasındaki bağları ortaya çıkartan Fresh Kill, yüksek teknolojik tüketim kültürünün zehirli sonuçlarına maruz kalan kıyamet sonrası bir manzarayı tasvir ediyor. Ulusaşırı şirketlerin Üçüncü Dünya ülkelerinden hammadde getirirken hem ürünleri hem de insanları zehirlediği temasından hareket eden film, Staten Island’ı kaplayan kurgusal katı atık sahası Fresh Kill’de geçiyor. Cheang’in konum tabanlı mobil internet dizisi Harikalar Geziniyor ise Madrid’in Maravillas (Harikalar) olarak da anılan Malasaña semtinde geçiyor. Dizi, anaakım-dışı yeni eşcinsel kuşağı; mülteciler, göçmenler, açık aileler, sürdürülebilir yaşam gibi konular çerçevesinde ele alıyor.

Dijital Duygular film programı, 9 – 29 Mayıs tarihleri arasında  peramuzesi.org.tr  adresinde çevrimiçi olarak yayınlanacak ve sadece Türkiye’deki izleyiciler tarafından izlenebilecek. Yasal düzenlemeler gereği film gösterimleri, aksi belirtilmediği sürece, +18 uygulamasına tabidir.

Gösterim Programı
Dijital Duygular
9 – 29 Mayıs 2021

Özgür Kuş (11’)
Freebird

Fresh Kill (78’)

(chatlandia) (3’)

Mükemmel Yabancılar İçin Sevgililer Günü (3’)
Valentine for Perfect Strangers

Harikalar Geziniyor (60’)
Wonders Wander

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir