İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pera Müzesi Öğrenme Programları: Müzik, Hareket ve Felsefede “Kesişen Dünyalar”


Pera Müzesi Öğrenme Programları, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu’ndan eserlerin yer aldığı “Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar” sergisi kapsamında yeni bir etkinlik programı hazırladı. Müzik, dans ve felsefe konularına odaklanan, 18 yaş ve üstü herkesin katılabileceği çevrimiçi etkinliklerin ilki 11 Temmuz Cumartesi günü yapılacak. Zoom uygulaması üzerinden gerçekleşecek olan atölyeler 25 Temmuz Cumartesi günü sona erecek.

Pera Öğrenme, müze mekânında gerçekleşen etkinliklere ara verilen bu dönemde, çevrimiçi atölyelerle farklı yaş gruplarını sanatla buluşturmaya devam ediyor. Pera Müzesi’nin  Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar adlı koleksiyon sergisinden ilham alınarak hazırlanan Temmuz programında sanatseverleri, müzik, dans ve felsefe terapisi gibi farklı alanlarda ilgi çekici etkinlikler bekliyor.

Danny S. Lundmark’ın yürütücülüğünü üstlendiği Şarkını Yaz: Müzik Terapisi” adlı atölyede katılımcılar, sanatçı Antoine de Favray’ın İstanbul Panoraması eserinden yola çıkarak şehrin tarihsel değişiminden esinlenen şarkı sözleri yazdıktan sonra, kendi özgün müzik eserlerini ortaya çıkaracaklar. Müzik terapisi uygulama örneklerinin paylaşılacağı atölyede, çeşitli müzikal araçlarla doğaçlama yapılacak. Eğitmen Lundmark, katılımcıların yanlarında iki adet kaşık bulundurmalarını istiyor.

Eğitmen Seda Güney eşliğinde düzenlenen  Resimlerle Dans ve Hareket Terapisi” başlıklı atölyede katılımcılar, Kesişen Dünyalar  sergisindeki eserlerden ilhamla farklı temalarda hareket doğaçlaması yapacak. Dans ve hareket terapisi ve uygulama örnekleri ile ilgili paylaşımlarının ardından, sanatçı Jean-Baptiste Hilair’in Yeni Cami ve İstanbul Limanı eserinden ilhamla hareket doğaçlaması ve Fausto Zonaro’nun  İngiliz Elçisinin Kızı Tahtırevanda  adlı eserinden yola çıkarak postür, kostüm ve güç temaları üzerine çalışılacak. Seda Güney, “Bu atölye bedenle ifade konusunda biraz merak, biraz keşif içeriyor. Bunun için bulunduğunuz mekanda hareket edebileceğiniz bir alan olması yeterli” diyor.

Temmuz atölyelerinin, eğitmen Özge Özdemir’in katılımıyla gerçekleşecek  Felsefe Atölyesi”  başlıklı son etkinliği ise  “Sanat, tarihin kaydını tutabilir mi?”  sorusundan yola çıkıyor. Osmanlı İmparatorluğu’nu ziyaret eden Batılı elçiler, maiyetlerine aldıkları ressamlara ya da geldikleri yerde karşılaştıkları sanatçılara sipariş vererek resimler yaptırır. Geri dönerken hazırladıkları raporlarla birlikte bu resimleri de beraberlerinde götürürler. Resimlerin aslına sadık görsel belgeler olduğu varsayılır. Pera Müzesi’nin Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar sergisi de bu resimlerden oluşur. Atölye katılımcıları, sergideki eserlerden ilhamla, bir resmin resmettiği şeyin aslına sadık olup olamayacağı üzerine felsefi bir soruşturmaya dahil olacak.

Atölye Programı

11 Temmuz Cumartesi, saat 14.00 – “Şarkını Yaz: Müzik Terapisi”

18 Temmuz Cumartesi, saat 14.00– “Resimlerle Dans ve Hareket Terapisi”

25 Temmuz Cumartesi, saat 14.00– “Felsefe Atölyesi: Sanat, tarihin kaydını tutabilir mi?”

Katılımcı sayısının sınırlı olduğu etkinliklere biletinizi Biletix üzerinden satın alabilirsiniz.  Detaylı bilgi için:  ogrenme@peramuzesi.org.tr

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code