İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pera Müzesi’nde Avner Wishnitzer ile “Osmanlı’da Zaman Anlayışı”nı Anlatıyor


Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu kapsamında araştırmacı Avner Wishnitzer’i konuk ediyor. Geç Osmanlı döneminin sosyal ve kültürel tarihi alanında uzman isim olan Wishnitzer’in gerçekleştireceği Osmanlı Zamanına Dönüş başlıklı konuşma, dönemin zaman algısını mercek altına alıyor.

Avner Wishnitzer

Pera Müzesi, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu kapsamında, Osmanlı döneminde bireylerin ve toplumun zaman anlayışına odaklanan bir konuşma etkinliği gerçekleştiriyor. Osmanlı’nın bilinen son büyük saat ustalarından Mustafa Şem’i Pek’in 31 numaralı mekanik saatinin, duayen saat ustası Recep Gürgen tarafından restore edilerek sergiye eklenmesini takiben gerçekleştirilen “Osmanlı Zamanına Dönüş” başlıklı konuşmasında araştırmacı  Avner Wishnitzer, Osmanlıların zamanı, gök cisimlerinin hareketleriyle bağıntılar kurarak, dünyevi sosyo-politik düzeni meşru kılmak ve tasdik etmek için kullandıklarını vurguluyor. Mekanik saatlerin de bu sistemin bir parçası olduğunu ifade eden Wishnitzer, 18. yüzyıl sonlarında Osmanlı idarecilerilerinin zamanı düzenlemenin yeni yollarını keşfetmeye koyulduklarını sözlerine de ekliyor. Konuşma, bu arayışın, zamanın algılanma ve kullanılma biçiminde yarattığı köklü değişimi gözler önüne seriyor.

Etkinlik, Pera Müzesi Oditoryumu’nda 04 Nisan Perşembe günü saat 18:30’da ücretsiz olarak gerçekleşiyor.

Not: Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek etkinlik ücretsizdir. Yerler sınırlıdır, rezervasyon alınmamaktadır. Etkinlik dili İngilizce’dir, Türkçe simültane çeviri olacaktır.


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.