İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pera Müzesi’nde Sanatla Öğrenme Pratikleri Tartışılacak

Pera Müzesi Öğrenme Programları, Galatasaray Üniversitesi (GSÜ) Kültürel Dokümantasyon Merkezi iş birliği ile eğitmenlere yönelik “Keşfedenler: Sanat ile Uygulamalı Öğrenme Pratikleri” başlıklı bir seminer düzenliyor. 5 Eylül Perşembe günü Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz  gerçekleşecek etkinlikte katılımcılar, yeniliklere açık şekilde çalışma, deneyim yoluyla bilgi ve beceri kazanmanın inceliklerini sanatla öğrenme pratikleri üzerinden tartışacaklar.

Pera Müzesi Öğrenme Programları, farklı yaş grupları ve kitleler için düzenlediği etkinliklerine, eğitmenlere yönelik özel bir seminerle devam ediyor. Galatasaray Üniversitesi Kültürel Dokümantasyon Merkezi iş birliği ile zırlanan “Keşfedenler: Sanat ile Uygulamalı Öğrenme Pratikleri” seminer programı, farklı disiplinlerden konuşmacıları bir araya getirecek. Sanat aracılığıyla toplumsal kapsayıcılığın nasıl karşılanabileceği ve eğitimde bu kapsayıcılığın nasıl gerçekleşebileceği sorularından hareketle kurgulanan etkinlik, 5 Eylül 2019 Perşembe günü saat 10.00-17.00 arasında Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşecek.

Öğrenme pratiğini sanat yoluyla yeniden düşünmek

Öğretici ve öğrenen arasındaki bilgi, beceri ve anlayış paylaşımını desteklemek amacıyla hazırlanan seminer programı; uygulamalı atölyelerdeki öğrenme sürecinde katılımcıları, öğretileni dinlemeye ve kabul etmeye değil, anlamaya ve deneyimlemeye teşvik etmeyi hedefliyor. Seminerin konuşmacıları arasında, öğretim üyeleri Dr. Murad Özdemir (Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi), Prof. Dr. Feyza Çorapçı (Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü), Dr. Ilgım Veryeri Alaca (Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar), Prof. Dr. Marcus Graf (Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi),  Betül Gaye Dinç (Koç Üniversitesi) ile Pera Müzesi Öğrenme Programları’ndan Eda Göknar ve Hazal Altun yer alıyor.

Eğitmenlerin gözünden öğrenmenin yeni tanımları

Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi sayın Murad Özdemir, “Sanat ve İletişim” temalı sunumunda, sanatın deneyime dayalı “özel” bir iletişim biçimi olduğu düşüncesinden yola çıkarak, sanat temelli öğrenme deneyiminin tasarım olanaklarını tartışmaya sunacak. Pera Müzesi Öğrenme Programları’ndan Hazal Altun ve Eda Göknar, müzenin kuruluşundan bu yana her yaştan insanı sanatla buluşturmak ve sanatı erişilebilir kılmak amacıyla düzenledikleri öğrenme programlarından bahsedecek.

Programın 2. bölümü, Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Prof. Dr. sayın Marcus Graf’ın “Deneyle Yaratmak – Deneyimle Öğrenmek” başlıklı sunumuyla başlayacak. Koç Üniversitesi’nden Dr. sayın Ilgım Veryeri Alaca, 2016 ve 2019 yılları arasında tamamlanan bir dizi sanatsal ve eğitsel çalışmayı dinleyicilere aktarırken, Pera Müzesi Öğrenme Programları önceki asistanlarından sayın Betül Gaye Dinç, müzenin öğrenme programlarında edindiği deneyimleri katılımcılarla paylaşacak. Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. sayın Feyza Çorapçı ise kültür-sanat temelli atölye programlarının çocuk ve gençlerin gelişimindeki rolüne ilişkin bulguları ele alacak.

Seminer Programı:

10.00-10.30 Kayıt ve Kahve İkramı

10.30-10.45 Açılış Konuşması

M. Özalp Birol, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kültür ve Sanat İşletmesi Genel Müdürü


10.45-11.30 Sanat ve İletişim

Dr. Murad Özdemir, Galatasaray Üniversitesi


11.30-12.00 Pera Müzesi’nde Öğrenme Programları

Eda Göknar ve Hazal Altun


12.00-13.00 Öğle Yemeği Molası


13.15-14.00 Deneyle Yaratmak – Deneyimle Öğrenmek

Prof. Dr. Marcus Graf, Yeditepe Üniversitesi


14.00-14.45 Sanat ile Düşünme ve Duyumsama

Dr. Ilgım Veryeri Alaca, Koç Üniversitesi


14.45-15.00 Kahve Molası


15.00-15.45 Pera Müzesi ile Öğrenmeyi Keşfetmek: Öğrenme Programı Asistanının Deneyimleri

Betül Gaye Dinç, Koç Üniversitesi


15.45-16.30 Çocuk ve Gençlere Yönelik Kültür Sanat Atölye Çalışmalarında Erişim, Katılım ve Kalite Göstergeleri

Prof. Dr. Feyza Çorapçı, Boğaziçi Üniversitesi


16.30-17.00 Soru – Cevap ve Kapanış Konuşması

Eda Göknar

Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek etkinlik ücretsizdir. Yerler sınırlıdır, rezervasyon gereklidir. Etkinlik dili Türkçedir. Seminer sonunda katılımcılara teşekkür belgesi verilecektir.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için:

0212 334 99 00 (4)

ogrenme@peramuzesi.org.tr

Haber: Amber Eroyan

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code