İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Perşembe Sineması ilkbahar gösterimleri SALT Beyoğlu’nda başladı!


SALT tarafından Garanti Mortgage desteğiyle sürdürülen Perşembe Sineması’nın 6. yıl programı, 20. yüzyılın son dönemecinde kentlere odaklanıyor. Yeni bir dünya düzeninin kurulduğu 90’lı yıllar nice toplumsal dönüşümün meydana geldiği, gündelik alışkanlıklar ve gelecek beklentilerinin değiştiği, kent mekânının 21. yüzyıl tasarılarına göre şekillendirilmeye başlandığı bir dönem oldu. Soğuk Savaş sonrası siyasi, ekonomik ve teknolojik gelişmeler “küresel kent” ve “markalaşma” etiketi altında yapılı çevreye yansıdı. Perşembe Sineması’nın şehir hikâyelerinden oluşan 2019 seçkisi, bir kırılma noktası olan 90’ların panoramasını sunmanın ötesinde; dönemin homojen olmaktan uzak, coğrafyaya göre ayrışan etkilerine güncel bir merakla bakıyor.

Garanti Mortgage Genel Müdürü Murat Atay ve SALT Araştırma ve Programlar Direktörü Meriç Öner, Perşembe Sineması 2019 İlkbahar Programı Tanıtım Toplantısı, 28 Mart 2019, SALT Beyoğlu

Berlin Duvarı’nın yıkılması ve SSCB’nin dağılmasının ardından Avrupa, iş birliği politikalarıyla ortak para birimi ve vatandaşlığa dayalı bir siyasi ve ekonomik örgütlenme etrafında yeniden tariflendi. Bireysel özgürlük alanları, internetin sivil kullanıma açılması ve mobil iletişimin artması kadar çeşitli seyahat serbestliği anlaşmalarıyla genişledi. Güney Afrika’nın ilk siyah devlet başkanı seçimle göreve gelirken kıtadaki etnik çatışmalar iç savaşlara neden oldu. Benzer şekilde Avrupa’da, AB’nin ancak 2000’lerde hukuki düzlemde tartışmaya açtığı savaşlar yaşandı. Toplumların ayrışma ve birleşme eğilimlerinin belirginleştiği, ABD’nin tek süper güç hâline geldiği söz konusu yıllarda, özellikle medya ve reklam vasıtasıyla tüketim kültürü gitgide yaygınlaştı.

Estiu 1993 [93 Yazı] (2017) filminden bir kare ©Inicia Films

Perşembe Sineması programındaki kurmaca ve belgesel filmler, 90’lardaki kritik değişimlerin şehir ve uzantısındaki izdüşümleri aracılığıyla yakın geçmişin bireysel ve toplumsal bellekte nasıl saklandığı ve yorumlandığı, hatta silindiğini sorgulamaya imkân tanıyor. “Demir Leydi” zamanında Kuzey Londra’da hayata tutunmaya çalışan bir işçi ailesi, 1993’te anne babasının ölümünün ardından Barselona’dan Katalonya kırsalına götürülen bir kız çocuğu ya da Texas şehirlerinden Austin’de 90’lar Amerika’sına dair söyleyecek sözü olan bir grup “tuhaf” insan gibi bambaşka karakterler üzerinden geçmişteki gelecek hissini arıyor: 90’lar bugüne ne kadar yakın, ne kadar uzak?

Perşembe Sineması’nın tanıtım toplantısında bir konuşma yapan Garanti Mortgage Genel Müdürü Murat Atay, kurum olarak bugüne dek dünyanın dört bir yanından şehir ve insan ilişkilerini sorgulayan filmlerin gösterimine destek sağladıklarını belirterek şunları ifade etti: “Birçok kişinin hayatında farklı pencereler açmasına ve ufkunu genişletmesine az da olsa katkımız olduğunu düşünmek dahi bizleri çok mutlu ediyor. SALT ile çıktığımız bu keyifli yolculuğun altıncı yılına girerken topluma değer katan işlere imza atmanın gururunu yaşıyoruz.”

Camorra (2018) filminden bir kare ©GA&A Productions Srl.

SALT Araştırma ve Programlar Direktörü Meriç Öner ise, Garanti Mortgage’ın uzun soluklu iş birliğiyle süren Perşembe Sineması’nın SALT’a, şehir düzleminde çok çeşitli mesele ve dönemi inceleme olanağı sağladığını vurguladı: “SALT Beyoğlu’nda yer alacak ilkbahar ve sonbahar gösterimlerinde, 90’lardaki önemli dönüşümlerin birey ve yapılı çevreyi nasıl etkilediğine bugünün merakıyla bakacağız.”

SALT Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gerçekleştirilen Perşembe Sineması kapsamındaki filmler, orijinal dilinde Türkçe ve İngilizce altyazılı olarak gösterilecektir.

PROGRAM

4 Nisan Extinção [Yok Olma]

Salomé Lamas, 2018

11 Nisan Estiu 1993 [93 Yazı]

Carla Simón, 2017

18 Nisan Camorra

Francesco Patierno, 2018

25 Nisan Slacker [Aylak]

Richard Linklater, 1990

2 Mayıs In Praise of Nothing[Hiçliğe Övgü]

Boris Mitic, 2017

9 Mayıs Nema-ye Nazdik [Yakın Plan]

Abbas Kiyarüstemi, 1990

16 Mayıs Mit Verlust ist zu rechnen [Kayıplara Hazır Olun]

Ulrich Seidl, 1992

23 Mayıs Terra Estrangeira[Yabancı Topraklar]

Walter Salles ve Daniela Thomas, 1995

30 Mayıs Berlin Babylon [Babil Berlin]

Hubertus Siegert, 2001


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.