İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Besteci ve Piyanist Kiann’dan Yeni Beste: Kadın – Yaşam – Özgürlük

Geçtiğimiz yıl başta ülkemiz olmak üzere, Avrupa ve Mısırda adından sıkça söz ettiren ve çok sayıda başarılı konserler veren İranlı-İtalyan besteci ve piyanist Kiann, Tahran’da ahlak polisi tarafından gözaltına alınan ve gözaltında olduğu sürede komaya girerek hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Amini için düzenlen “kadın ve özgürlük hareketi” olarak başlayan halk devrimine güzel bir beste ithaf etti.

Viyana’da ikamet eden Kiann, bu besteyi arkadaşı ve aynı zamanda insan hakları çalışmaları ile tanınan yıldız kemancı Yury Revich ile kaydetti. Besteci geçmişte de “Viyana” adlı bestesini yine Yury Revich ile beraber seslendirip kaydetmişlerdi. Şimdide bu proje ile halkın sesi olmayı amaçlıyorlar. Kiann, her sesin önemli olduğuna inanıyor ve bu onun ülkedeki başkaldırılara katkıda bulunma şekli.

Kiann’ın bestesinin adı “Kadın, Yaşam, Özgürlük”.

Bu slogan, başörtüsü hükümet standartlarına uygun olarak takılmadığı iddiasıyla polis tarafından tutuklanıp dövüldükten kısa bir süre sonra Tahran’da bir hastanede hayatını kaybeden 22 yaşındaki İranlı kadın “Mahsa Amini”nin ölümüne tepki olarak popüler hale geldi.

22 Aralık’ta yayınlanan olan, aydınlık bir yarının bizi beklediğine dair umut mesajı veren müzik videosunun çekimleri Mozart’ın Idomeneo’sını yönettiği Viyana’da ki “Palais Audrsperg”de çekildi. Videonun koreografisi genç yetenekli Avusturyalı koreograf ve dansçı Ilina Eder tarafından yaratılan ve İranlı kadınların son 42 yıldır reddedilen, vücutları ve kıyafetleri konusunda kendi tercihlerini yapma arzusunu gösteren muhteşem bir modern dans gösterisi.

Geçtiğimiz ekim ayında İstanbul’da konser veren sanatçı Kiann “Fredoom” adlı eserini de konserinde Mahsa Amini ve İran’da ki bütün kadınlara ithaf etmişti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir