İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rehber Köpekler 7. Engelsiz Filmler Festivali’nde

Hayatımızın zorlaştığı durumlarda biz insanlara kılavuzluk yaparak daha bağımsız hareket etmemize olanak sağlayan rehber köpeklerle ilgili özel bir seçki, bu yıl Engelsiz Filmler Festivali’nde izleyicilerle buluşuyor.

Engelsiz Filmler Festivali’nin bu seneki programında dikkat çeken bölümler arasında “Rehber Köpekler” seçkisi yer alıyor. Bu Seçkide, özel olarak eğitilen akıllı dostlarımızın yaşamlarımızı nasıl kolaylaştırdığını ve onlarla kurduğumuz çok özel ilişkiyi anlatan 5 etkileyici film bulunuyor.

Rehber Köpekler Ne Yapıyorlar?

Zihinsel ya da fiziksel sağlık sorunları yaşayan kişilere duygusal ve pratik destek vermek üzere özel olarak eğitilen rehber köpekler, sadece görme engelli kişilere değil, depresyon, otizm, anksiyete gibi durumlar yaşayan insanlara da yardımcı oluyorlar. Bir rehber köpek, görme engelli bir kişinin engellere takılmadan ulaşmak istedigi yere gitmesine kılavuzluk ederken, hareketleri kısıtlı kişilerin de gündelik yaşamlarını en rahat bir şekilde sürdürmesine yardımcı olabiliyor. Örneğin tekerlekli sandalye kullanan bir kişinin giyinmesine, kapıları açmasına veya otizmli bir çocuğun duygusal yönden rahatlamasına yardımcı olabiliyorlar.

Seçkide Hangi Filmler Var?

Yönetmen Heddy Honigmann’ın 6 farklı rehber köpekle onların sahipleri arasındaki derin bağı konu edindiği Badi Buddy, Bruno Simões’in rehber köpek olmayı öğrenmek için okula giden köpeğin yaşadığı zorlukları anlattığı kısa animasyonu Pip, kaza geçirdiği için artık yürüyemeyen 15 yaşındaki Scott’ın bağımsızlık mücadelesinde kendisine yardımcı olan köpek yavrusu Dexter’ın hikayesine tanıklık edeceğimiz Scott ve Julia Scott & Julia, Don Hardy Jnr ve Dana Nachman’ın rehber köpek olmak üzere eğitilen yavruların hikayesini anlattıkları Yavru Seçimi Pick of the Litter ve Bill Plympton’ ın Oscar ödüllü Koruyucu Köpek Guard Dog adlı kısa animasyon filminin devamı olan Rehber Köpek Guide Dog seçkideki filmler arasında yer alıyor.

Rehber Köpekler Derneği ile Söyleşi de Festival’de

Festival’in İstanbul ayağında, görme engelli kişilerin hareket kabiliyetlerini geliştirerek hayat kalitelerini arttırmayı amaçlayan Rehber Köpekler Derneği ile bir de söyleşi gerçekleştirilecek. Bu söyleşi sırasında derneğin kurucusu ve başkanı olan sayın avukat Nurdeniz Tunçer rehber köpeklerin nasıl yetiştirildiği, rehber köpek sahiplenmek için gerekli kriterlerin neler olduğu gibi bilgileri Festival katılımcıları ile paylaşacak.

Rehber Köpekler seçkisi 3 Şehirde

Rehber Köpekler seçkisinde yer alan filmler, 7-9 Ekim tarihleri arasında  İstanbul, Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu’nda (SineBu), 11-13 Ekim  tarihleri arasında Eskişehir, Yunus Emre Kültür Merkezi’nde, 16-20 Ekim  tarihleri arasında ise Ankara’da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe-Institut Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak.

m Gösterim ve Etkinlikler Ücretsiz

Engelsiz Filmler Festivali her yıl olduğu gibi bu yıl da bütün gösterimlerini ve yan etkinliklerini katılımcılara ücretsiz olarak sunuyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code