İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Renklerin Yazdığı Hikâyeler” Yeşim Kale Art Gallery’de Açıldı

Kuzguncuk’ta Yeşim Kale Art Gallery’de 26 Mart – 24 Nisan 2022 tarihleri arasında sergilenecek olan resimler, bir açılış kokteyli ile sanatseverlere ve basın mensuplarına tanıtıldı.

Yeşim Kale

Kelimeler, yazarların dilidir. Renkler, ressamların… Notalar, bestecilerin dilidir. Hepsi de sanattır ve bir bütündür.

Yazmayı ve kelimeleri çok seven Yeşim Kale, bu sergisinde, renklerin yazdığı hikâyeleri bizlerle paylaşıyor. Her renk, bir kelimeye; renklerden ortaya çıkan her figür bir kurgu hikayeye dönüşüyor.  Birbirinden bağımsız hikâyeler, benzer renklere rağmen özgün resimler oluşturuyor.

Sanatın, duyu organlarına, oradan da beyin ve kalbe hitap etmesi çok mühim… Soyut resimler, o resme bakanların görmek istediği oluşumları ve duyguları anlatır. Önemli olan, yazarın ne hissettiği değil, ne hissettirdiğidir. Bu hikâyeleri renkler yazdı, izleyiciler okuyacak ve yorumlayacak.

Yeşim Kale, sanatı konusunda şöyle diyor: “Hayal etmekten korkma, rüya görmekten de… Herkes senin rüyanı göremez, herkes senin hayalini kuramaz. Bu hayali sev ve paylaş!…”

“Renklerin Yazdığı Hikâyeler” sergisindeki tavus kuşu resmi, sergide yer alan müzik ve dans gösterisine de ilham oldu. Tresreinodanza grubundan Tavus kuşu eteğiyle flamenko dansı yapan Cevriye Ünal’a, çelloda Feride Öget, flamenko gitar’da Ümit Yıldız eşlik etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir