İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Roma İmparatorlarının Gözde Şehri Sagalassos Yapı Kredi Müzesi’nde

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık (YKKSY), Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos sergisine ev sahipliği yapıyor. Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Beyoğlu İstiklal caddesi’nde bulunan binasının üç katına yayılan sergi, Torosların güney yamacında kurulu Sagalassos antik kentini ve Pisidia Bölgesi’nin tarihini ziyaretçileriyle buluşturuyor.

Ülkemizde son yıllarda hazırlanan en kapsamlı arkeoloji projesi olan Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Belçika KU Leuven Üniversitesi’nin desteklediği Sagalassos Arkeolojik Araştırma Projesi işbirliğiyle hazırlandı. Burdur Arkeoloji Müzesi’nden getirilen toplam 368 eserin yer aldığı sergi, 27 Kasım 2019 – 28 Mayıs 2020 tarihleri arasında Yapı Kredi Kültür Sanat’ta ziyaret edilebilecek. Akdeniz’in en iyi korunmuş antik şehirlerinden olan Sagalassos, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alıyor.

İmparator Marcus Aurelius heykelinin başı. Roma İmparatorluğu Dönemi, MS 2. yüzyıl (yak. MS 170-180)

Mamut kemiklerinden tanrı ve tanrıça heykellerine…

Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos sergisinde, prehistorik çağlarda Anadolu’da yaşadığı ıspatlanan ve Burdur yöresinde kalıntılarına rastlanan mamut kemiklerinden, Roma imparatorları Hadrian ve Marcus Aurelius’un anıtsal boyuttaki heykellerine kadar çok sayıda ve farklı türde tarihi eser yer alıyor. Antik Sagalassos sakinlerinin gündelik ve sosyal yaşamlarını, inanç ritüellerini yansıtan pişmiş toprak figürinler, kahraman, tanrı ve tanrıça heykelleri, Büyük İskender heykelciği, süs eşyaları, taş aletler, pişirme ve yemek kapları başta olmak üzere Sagalassos ve Pisidia Bölgesi’nin farklı dönemlerine tarihlenen ve geçmişe ışık tutan eserler, Yapı Kredi Kültür Sanat’ın üç katına birden yayılan kronolojik ve tematik bölümler halinde görülebilecek.

Ziyaretçileri Roma’nın Son İyi İmparatoru Karşılayacak

Sagalassos Roma İmparatorluk Hamamı kazılarında ortaya çıkarılan İmparator Marcus Aurelius heykeli, müze girişinde ziyaretçileri karşılayacak. Orijinali yaklaşık 5 metre yüksekliğinde olan heykelin beyaz mermerden yontulmuş başı, kolları ve bacakları sergiye getirildi. Restorasyonu 2010 yılında tamamlanan Sagalassos Antoninler Çeşmesi, Marcus Aurelius tarafından yaptırılmıştı. Sergide, Sagalassos’a “Pisidia’nın birinci kenti” unvanını veren İmparator Hadrian heykeline ait baş da yakından görülebilecek. İmparator Hadrian ve Marcus Aurelius, Roma’nın Beş İyi İmparatoru arasında yer alıyor.

Bereket tanrıçası Demeter heykelinin başı. Roma İmparatorluğu Dönemi, MS 2. yüzyıl (MS 125-150).

Pisidialılarla Tanışın

Sagalassos kazılarında ele geçen MS 3. yüzyıla tarihlenen Romalı bir erkek ve 11. yüzyıla tarihlenen Bizanslı bir kadının kafatası, uzmanlar tarafından yeniden yüzlendirme tekniğiyle orijinaline yakın görünümlerine kavuşturuldu. Yüz rekonstrüksiyonunu bilim ve yaratıcılığın birleşimi olarak niteleyen kazı başkanı sayın Jeroen Poblome, dijital yüz rekonstrüksiyonunun yüzde 75 kesinliğe sahip olduğunu belirtiyor. Gerçek isimleri bilinmeyen Pisidialılara araştırma ekibi tarafından Rhodon ve Eirènè adları verildi. Sergiye getirilen Rhodon ve Eirènè büstleriyle ziyaretçiler antik Pisidialılarla tanışma imkanı bulacaklar.

Yüz rekonstrüksiyonu uygulanan MS 3. yüzyıla tarihlenen Romalı bir kadın kafatası

Sergi Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Üç Katına Yayılıyor

Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos, Yapı Kredi Kültür Sanat’ın 3 katında birden ziyaretçilerini bekliyor. Binanın 1. katı, 1990 yılında başlayan ve disiplinler arası bir araştırma projesi olan Sagalassos kazılarına, kazılarla birlikte Sagalassos ve ait olduğu Pisidia bölgesinin coğrafyası, bitki örtüsü, jeolojisi, inanç sistemi, tanrıları, hayvanları, insanları ve bitkileri olmak üzere çok katmanlı bir sunuma sahip.

2. katta tarihöncesi çağlar, Sagalassos’un kuruluşuna tanıklık eden Bronz Çağı, Hellenistik Çağ, Bizans Dönemi, Roma Dönemi ve Selçuklu Dönemi eserleri kronolojik bir konsept içinde sergileniyor. Ayrıca Sagalassos kazılarında açığa çıkarılan Yukarı Agora ve burada yapılan kazılarda bulunan tanrı, imparator ve kahraman heykellerinin en iyi örnekleri ziyaretçiye sunuluyor.

3. kat ise yaşam kalitesi, antik ekonomi, beslenme alışkanlıkları ve mutfak eşyaları, insanların ölümle nasıl başa çıktıkları ve ölümün nitelikleri gibi tematik bölümlerden oluşuyor. Serginin bu katına çıkan ziyaretçileri toprak ve bereket tanrıçası güzel saçlı Tanrıça Demeter heykeli karşılıyor. Ayrıca bu bölümde Sagalassosluların adak adadığı düşünülen ve içinde yüzlerce pişmiş toprak figürünün ele geçtiği kaya tapınağının rekonstrüksiyonu da yapıldı. 1990 yılından beri Sagalassos Arkeolojik Araştırma Projesi tarafından yürütülen Sagalassos kazıları, disiplinlerarası kazı ve restorasyon çalışmalarıyla uluslararası bilim camiasında önemli bir yere sahip. Sergi ziyaretçilere bu bilimsel çalışmaları bir arada görme imkanı da sunuyor. Projenin bilimsel danışmanlığı KU Leuven Üniversitesi profesörlerinden ve Sagalassos Kazısı Başkanı sayın Jeroen Poblome, koordinatörlüğü Yapı Kredi Müzesi yöneticisi sayın Nihat Tekdemir ve tasarımı Pattu Mimarlık tarafından yapıldı. Sergiye getirilen eserler ve sergide kullanılan bütün peyzaj fotoğrafları ise Belçikalı sanatçılar sayın Bruno Vandermeulen ve sayın Danny Veys tarafından çekildi.

Yüz rekonstrüksiyonu uygulanan MS 3. yüzyıla tarihlenen Romalı bir erkek kafatası

Sergi Kitabı

Sergiye, Sagalassos ve içinde bulunduğu Pisidia Bölgesi’nin bütün tarihi katmanlarının paylaşıldığı kapsamlı bir kitap eşlik ediyor. Yapı Kredi Yayınları tarafından Türkçe ve İngilizce hazırlanan ve yayınevinin 5500. kitabı olan Bir Zamanlar Toroslar’da Sagalassos kitabında yer alan 27 makale her biri alanında uzman araştırmacılar tarafından güncel veriler ışığında kaleme alındı. Bu nedenle Bir Zamanlar Toroslar’da Sagalassos kitabı Pisidia ve Sagalassos konusunda en güncel yayın ve kaynak kitap niteliğinde.

Konferans

Serginin açılış günü olan 27 Kasım Çarşamba akşamı, ziyaretçiler, Sagalassos Kazısı Başkanı sayın Jeroen Poblome tarafından verilecek konferansa katılma fırsatı da yakalayacaklar. Konferans saat: 18:30’da Yapı Kredi Kültür Sanat  Loca’da gerçekleşecek.

*En üstteki görsel: Poseidon büstü. Roma İmparatorluğu Dönemi, MS 2. yüzyıl (yak. MS 120-125)


Bir yorum

  1. Metin Cansız Metin Cansız 04/01/2020

    Çok heyecanlandırıcı bir sergi, emeği geçenleri kutluyorum. Ancak bu insanlar Anadolulu, eserlerde Anadolu eserleridir. Çok fazla Roma vurgusu yapılmış? Gereksizdir. Romalıların Ataları Etrüsklerdir, onlarda İzmirli Lidyalı, atalarımızdır. Anadolulu denirse yeterli olur.
    Metin Cansız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code