İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Saba Jafari “Minyatür’ün 21. Yüzyıla Seyahati” sergisi ile İstanbul’da.


İranlı Minyatür sanatçısı Fatemeh Saba Jafari Türkiye’deki ilk kişisel sergisi olan “Minyatür’ün 21. Yüzyıla Seyahati” ile 9 Şubat Cumartesi günü saat 18:00’da Fatih Eminönü’nde bulunan Bağımsız Sanat Vakfı’nda sanatseverler ile buluşmaya hazırlanıyor. Sergi 28 Şubat tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

DOĞA’DAN VE HİSLERİMDEN DERS ALIYORUM.

İlk hocam babam oldu diyen Saba Jafari sözlerine şöyle devam etti; henüz çocukken resime ve hat sanatına başladım. Sonra Mahmood Farshchiyan (günümüzün en iyi minyatüristi) hocadan ders aldım. Mimar Sinan Üniversitesi’nde de Türkiyenin en iyi hocalarından dersler aldım. Şimdi ise doğa ve hislerimden dersler alıyorum… Minyatürlerimi genelde büyük boyutlarda çalışıyorum çünkü tarih boyunca bu sanat hep küçük boyutlarda ve hep aynı çalışılmış. Hatta ismi de bundan alınmıştır. Çağdaş bir sanatçı olarak bu tekrarlarda hiç gerek görmüyorum. Bu yüzden yeni bir düşünceyle minyatüre adım attım ve bu teknikler ile Minyatür sanatına yenilik katmak istedim. ilk eserlerimin bir kısmında İran sanatının etkisi var ve diğer bir kısım eserlerimde de (son eserlerim) İran ve Türkiye minyatürü arasında kendime ait bir tarz oluşturdum. Şair ve yazar bir ailede doğduğum için türk edebiyatı ve folkloruna ilgim vardı. Bundan dolayı konular daha çok türk kültüründeki mitolojik ve folklorik hikayelerde yer almış efsanelerden oluştu. Başka diğer eserlerimde de Mevlana şiirlerini  ve Ettar Neyşaburi’nin mantıkotayr hikayelerini anlatmaya çalıştım! Aslında İran ve Türkiye, kültür ve sanat açısından birbirine çok yakınlar ve iç içe girmişler. O yüzden seçtiğim konularda bu iki ortak kültürün düşüncelerinden ve edebiyatından yola çıkıp, yeni ve özgün eserler ortaya çıkarmaya çalışıyorum .

FATEMEH (SABA) JAFARI KİMDİR?

İranda Zanjan Ruzbeh Üniversitesi Grafik tasarım mezunu olan Jafari, görsel iletişim lisansından sonra Mimar Sinan Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Yurtdışında ve İstanbul’da bugüne kadar yirmiden fazla grup sergisine katılan sanatçı ayrıca İran’da da kişisel sergiler düzenleyerek sanatseverler ile sıkça biraraya geliyor.


2 Yorum

  1. Yalçın Özgül Yalçın Özgül 01/05/2020

    Hayran olunacak bir çalışma. Bu çalışmaları büyütüp çerçeveleyerek duvarıma asarım, Şayet Saba hanımefendinin izni olursa.

    Tebrikler verdiği emek ve kültürüne hayran kaldım,

  2. Faruk Acikel Faruk Acikel 12/05/2022

    Minyatur sanatinda adeta eserleri ile konuşuyor dertleriyleşiyor tebrikler olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.