İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sabancı Vakfı 4. Kısa Film Yarışmasına Başvurular Başladı

Sabancı Vakfı’nın toplumsal problemlere sanat aracılığı ile dikkat çekmek amacıyla 2016 yılında başlattığı ve günümüze kadar düzenlediği Kısa Film Yarışması’nın 2019 yılı başvuruları başlamış bulunuyor.

“Kısa Film Uzun Etki” sloganı ile gerçekleştirilen Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’nın 2019 yılı teması ise “Dijital Yalnızlık”. Bu yıl 4.sü düzenlenecek olan Kısa Film Yarışması’na  başvurular  22  Kasım  2019 tarihine kadar yapılabilecek.

Günümüzün hızla ilerleyen dünyasında günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olan teknolojinin, amacına yönelik kullanıldığında yaşamı kolaylaştıran, gelişimin önünü açan bir ihtiyaç olduğuna dikkatleri çeken Sabancı Vakfı Genel Müdürü Sayın Nevgül Bilsel Safkan konuşmasında şunları söyledi:

“Teknolojiyi ihtiyaçlarımız için bir araç olarak kullanmak yerine amaca dönüştürdüğümüz noktada, özellikle gençleri tehdit eden ‘dijital bağımlılık’ riski ortaya çıkıyor. ‘Dijital bağımlılık’ bireyleri sosyal ve psikolojik yalnızlığa itiyor, önemli sorunlara yol açıyor. Manchester Üniversitesi tarafından 55 bin kişi ile yapılan ‘Yalnızlık Çalışması’ araştırması da 16-24 yaşları arasındaki gençlerin dijital bağımlılığa bağlı yalnızlık duygusuna sahip olduğunu ortaya koyuyor. Ülkemizde de gençlerde dijital bağımlılığın ve buna bağlı yalnızlığın giderek yaygınlaştığını görüyoruz. Bu riski ortadan kaldırmanın yolu; gençleri kısıtlamaktan, teknoloji kullanımını yasaklamaktan değil, onları teknolojinin doğru kullanımı konusunda bilinçlendirmekten geçiyor. Bu nedenle bu yıl kısa film yarışmamızın temasını ‘Dijital Yalnızlık’ olarak belirledik. Başarılı ve yaratıcı genç sinemacılarımızın bu konuda ortaya koyacakları çarpıcı eserler aracılığıyla gençleri teknolojiyi ihtiyaçları doğrultusunda kullanmaya, artan zamanlarında da sanatla, sporla daha fazla ilgilenmeye teşvik etmek istiyoruz”.

Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’nın Türkiye’de kısa film projelerinin gelişmesi için çok önemli olduğuna dikkat çeken Kısa Film Yarışması Sanat Yönetmeni Zeynep Atakan konuşmasında şunları söyledi;

“Bu yıl dördüncüsü gerçekleşen Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması, sosyal sorunları farklı ve yaratıcı bir şekilde ele alan sinemacıların çalışmalarını paylaşacakları fırsatlarla dolu bir platform olma özelliği ile önemli bir misyonu üstleniyor. Her yıl ödül kazananların ve finalistlerin filmleri uluslararası önemli festivallerde gösterilerek, evrensel boyutta da önemli bir ses getiriyorlar. Yurtiçinde ve yurtdışında iletişim ağlarını geliştirerek, yeni projeleri için önemli katkılar kazanıyorlar. Bu yılki ‘dijital yalnızlık’ temasının yarışmaya çok önemli eserler kazandıracağına inanıyorum”.

Son başvuru tarihi 22 Kasım

Sabancı Vakfı’nın düzenlediği Kısa Film Yarışması için son başvurular 22 Kasım 2019. Yarışmaya başvuracak projelerin en fazla 5 dakika uzunluğunda olması ve dijital yalnızlık sorununu anlatmaları gerekiyor. Eserler, ilk olarak ön jüri tarafından değerlendirilecek ve finale kalmayı başaran en az 10 en fazla 15 eser arasından jüri son değerlendirmeyi yapacak.

Yarışmaya başvuran eserlerin yönetmen (eser sahibi) ve / veya yapımcısından en az birisinin T.C. veya K.K.T.C. vatandaşı olması zorunlu. Bir kişinin birden fazla eser ile başvurabileceği Kısa Film yarışmasına daha önce herhangi bir yerde gösterilmemiş ve ödül almamış eserler kabul ediliyor. Ayrıca eser sahiplerinin bugüne kadar çekmiş olduğu herhangi bir uzun metraj filmi de bulunmaması gerekiyor.

Dijital yalnızlık sorununu en iyi şekilde sunan, kriterlere uyan, akılda kalıcı ve yaratıcı bulunan eserlerin birincisine 20 bin TL, ikincisine 15 bin TL, üçüncüsüne 10 bin TL verilecek. Yarışmaya  www.kisafilmuzunetki.org adresinden başvurulabiliyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code