İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sabancı Vakfı 4. Kısa Film Yarışması'na Rekor Başvuru

Sabancı Vakfı’nın aracılığıyla düzenlenen toplumsal konulara sanatla değinmek amacıyla “Kısa Film Uzun Etki” sloganıyla yola çıkılan Kısa Film Yarışmasında rekor katılım gerçekleşti. Bu yıl 4.’sü düzenlenen Sabancı Vakfı Kısa Film yarışmasında “Dijital Yalnızlık” teması altında Türkiye’nin 53 farklı ilinden toplam 490 başvuru yapıldı.

Bu yıl rekor başvuru alan Sabancı Vakfı 4. Kısa Film Yarışması’na en çok başvuru İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Adana, Antalya, Mersin, Bursa ve Mardin’den geldi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Gazimağusa ve Girne illerinin yanı sıra yarışmaya, yurt dışından Toronto, Paris ve Köln şehirlerinden de başvuru yapıldı. Uzun metrajlı filmleri bulunmayan katılımcıların başvurduğu en çok yaş aralığı 20-23 yaş olurken 15-66 yaş aralığında da geniş bir katılımcı hakimdi. Verilere göre başvuru yapanların yaş ortalaması 27 oldu.

Ön jürinin değerlendirmesinden sonra finale kalacak eserler 24 Aralık Salı günü açıklanacak. Finalistler arasında dereceye girenler 15 Ocak Çarşamba günü İstanbul’da gerçekleştirilecek olan Kısa Film Yarışması Ödül töreninde ödüllendirilecekler. Dijital yalnızlık sorununu en iyi şekilde anlatabilen yaratıcı eserlerin birincisine 20 bin TL, ikincisine 15 bin TL, üçüncüsüne 10 bin TL verilecek.

Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’nın ilk 3 yılında; “Mülteci Kadınlar”, “Çocuk İşçiler”, “Ayrımcılık” gibi konular yer alırken Türkiye’nin her bölgesinden ve Avusturya, Belçika, Fransa, Hindistan’ın da aralarında bulunduğu pek çok ülkeden 750’ye yakın film başvurmuştu.

Sabancı Vakfı, düzenlediği bu organizasyonla birlikte genç sinemacılara destek oluyor. Düzenlediği Kısa Film Yarışması’nın haricinde yarışmaya başvuran genç sinemacılara Kısa Film Platformu adı altında toplantılar düzenleyip usta sinemacılarla buluşturuyor. Bugüne kadar Yeşim Ustaoğlu, Tolga Karaçelik, Stefan Arsenijevic, Mike Downey, Ben Gibson gibi usta isimler buluşmalara katılarak genç sinemacılarla deneyimlerini aktararak onlara ışık oldular.
Kısa Film Yarışması hakkında detaylı bilgiye www.kisafilmuzunetki.org adresinden ulaşılabiliyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code