İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

SAHA’dan Depo’daki “Şimdi Tarih Olduğunda” Başlıklı Sergiye Destek


Çağdaş sanatı desteklemek amacıyla çalışmalarına devam eden SAHA, 12 Eylül – 10 Kasım 2019’da Daphe Vitali küratörlüğünde Depo’da düzenlenen “Şimdi Tarih Olduğunda” başlıklı sergiye Türkiye’den katılan Banu Cennetoğlu, Ege Berensel ve Barış Doğrusöz’ün eser üretimlerine destek veriyor. “Şimdi Tarih Olduğunda”, 17 sanatçıyı Depo’nun 1. ve 2. katında buluşturuyor. 16. İstanbul Bienali’yle eş zamanlı olan sergi, sanatçıların günümüzün çeşitli siyasi ve sosyal problemleriyle ilişkilenmek için geçmişe bakmalarına, yalnızca hafıza ve geçmişle değil, günümüzün deneyimleriyle de kesişen tarihsel kayıtlardan ürettikleri işler üzerinden odaklanıyor.

Çok sayıda sanatçı bugün, arkeolog, arşivci ya da editör gibi hareket ederek, var olan imge ve belgeleri aramak, seçmek ve temellük etmek için farklı yöntemler kullanıyor. Yerleşmiş anlatıları sekteye uğratan ve alternatif okumalar tahayyül eden işler üretmek üzere, var olan malzemeyi yeniden görselleştirerek, düzenleyip yeniden biçimlendirerek, malzemenin konumunu sorgulamayı deniyorlar. Şimdi Tarih Olduğunda, farklı coğrafyalardan ve geçmişlerden gelen sanatçıların tarihsel anlatıları temellük ederek, yeniden şekillendirerek ve yorumlayarak tarih, hatırlama, unutma ve kolektif hafızaya ilişkin daha geniş tartışmalara nasıl katkıda bulunduklarını araştırıyor. Sanatçıların çıkış noktaları, daha geniş sosyal, ekonomik ve politik  meseleleri konuşmak ve yeni bakış açıları önermek üzere, sıklıkla ülkelerinin tarihlerine dayanıyor. Sanatçılar günümüzün hızla değişen koşullarıyla ilişkilenen olayları yeni bir biçimde anlatmak için, eski, yakın tarihli ve güncel belgelere bakarak, buluntu fotoğraf, metin, görüntü, ses, obje, film, TV kayıtları ve diğer arşivsel malzeme ve belgeleri kullanmayı tercih ediyor.

Serginin başlığı, bir yandan “şimdi”nin geçmişle olan karşılıklı ilişkisine, diğer yandan da tarihin sürekli mevcudiyetine ve günümüz dünyasını algılama biçimimizi etkilemeye ve şekillendirmeye devam etmesine atıfta bulunuyor. Sergi majör ve minör tarihleri, çok bilinen ve daha az bilinen geçmiş olayları araştırmaya dayanan işler üzerinden güncel meselelerle biraraya getiriyor. Tarih yeniden nasıl anlatılır ve yorumlanır? Tarihsel imgeler nasıl okunur ve kullanılır? Hareketli ve durağan belgesel görüntünün gücü nedir? Sergi bizi bu sorular üzerine düşünmeye davet ediyor ve Türkiye, Almanya, İtalya, Hollanda, Yunanistan, Lübnan, Litvanya, Fransa, Çekya, Sırbistan, Belçika ve Amerika’dan güncel sanatçıların, yeni bir öznellik duygusuyla doldurmak, bir eşzamanlılık hissini yeniden keşfetmek ve retrospektif bir yöntemi benimseyerek şimdi hakkında konuşmak için, arşivsel malzemeyi kullanma biçimlerini yan yana getiriyor. Sergideki sanatçılar geçmişe bakarak, tarihsel vakaları canlandırarak, tarihin gözden düşmüş kayıtlarını anımsatıyor ve arşivi aktif, söylemsel bir süreç olarak kullanıyor.

Sanatçılar:

Zbyněk Baladrán, Biscotti, Banu Cennetoğlu, Eric Baudelaire, Ege Berensel, Johan Grimonprez, Rossella  Barış Doğrusöz, Eirene Efstathiou, Alessandra Ferrini,  Ivan Grubanov, Vangelis Vlahos, Deimantas Narkevičius, Yota Ioannidou,  Ines Schaber & Avery F. Gordon, Rayyane Τabet, Stefanos Tsivopoulos,  Malastrada film (M. H. Bertino, D. Castelli & A. Gagliardo)


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.