İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

SAHA’nın Sanat Yazınına Desteği Sürüyor

Sanatçı, küratör ve eleştirmenlerin üretim ve etkileşim ortamlarını geliştirmeyi hedefleyen SAHA’nın bağımsız sanat yazınına destek vermek için başlattığı yazı dizisi, Evrim Altuğ’ un 16. İstanbul Bienali’nin başlığı “Yedinci Kıta”dan yola çıkarak Türkiye ve dünyada ekoloji-sanat ilişkisini ele aldığı yazısı ile devam ediyor.

Evrim Altuğ, “Geleceği geniş ama çevresi dar: Ekoloji ve sanat”başlıklı yazısına şöyle başlıyor:

“Dünya ve Türkiye’de ekoloji ve sanat ilişkisini yaklaşan “Yedinci Kıta” başlıklı 16. İstanbul Bienali öncesi büyüteç altına almaya çalıştık. Yakın tarihin siyasal, ekonomik ve kültürel tahribatına estetik bir direniş öyküsü olarak bu anlatının önemli vakaları ile figürlerinin kulaklarını bir kez daha çınlatmak istedik.”

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.

Evrim Altuğ Kimdir?

MÜGSF Televizyon Bölümü ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sahne ve Gösteri Sanatları Bölümü’nde (burslu olarak) bir süre eğitim aldı ve aynı üniversitede Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı’na katıldı. 1998 yılında 9. Kanal Televizyonu’nda stajyer olarak başlayan ve 2000 yılında bölüm sorumlusu olarak biten sanat muhabirliğini, 2000-2005 yılları arasında Radikal gazetesi Kültür Sanat Servisi’nde devam ettirdi; 1000’den fazla yazı, röportaj ve özel haber hazırladı. 12 Eylül 1980 darbesi ile kapatılıp, 2003’te yeniden faaliyete açılan Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Birliği – AICA Türkiye’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı. Kısa bir süre Açık Radyo’da, Dr. Ömer Madra ile birlikte “Açık Gazete”leri okudu. 2003 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi 3. Performans Günleri’ne “Recycled Performance” adlı eleştirel bir çalışmayla katılan Evrim Altuğ, çok sayıda sergi kataloğu metni yazdı, söyleşiler gerçekleştirdi; 4 yıl süreyle,  www.gazetem.netsayfasında  yazıları yayımlandı. Mart 2006-07 arasında BirGün gazetesinde kültür-sanat editörü ve muhabiri olarak görev aldı. Newsweek Türkiye dergisinin kurucu kadrosunda kültür-sanat alanında çalıştı. Ardından Sabah gazetesine, 2009 yılına değin, muhabir ve editör sıfatıyla transfer oldu. Henkel Art Award, Pınar Çocuk Resim Yarışması ve Full Art Prize gibi çeşitli sanat ödüllerinde jüri üyeliğinde de bulunan Evrim Altuğ, Milliyet Sanat, Sanat Dünyamız ve Cumhuriyet gazetesi için yazılar yazdı ve Cumhuriyet gazetesinin kültür sanat şefliğini ve muhabirliğini yaptı. Halen Art Unlimited, Artful Living ve Gazete Duvar’da yazıyor ve Açık Radyo’da Rahmi Öğdül ile ‘Yolgeçen’ programını sunuyor.

Görsel Künyeleri

1. Elif Çelebi ve Çağrı Saray, “Prevantoryum” sergisi, 2018

2. Joseph Beuys, 7000 Oak Trees, 1982

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir