İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

SALT Beyoğlu’nda Panel: Kadir Has Üniversitesi’nin İstanbul Ansiklopedisi Atölyeleri

Kadir Has Üniversitesi İstanbul Ansiklopedisi Arşivi Araştırma Ekibi’nin Mart ve Mayıs aylarında SALT Beyoğlu’nda düzenlediği İstasyon atölyelerinde, Reşad Ekrem Koçu’nun 30 yılını verdiği ansiklopedi yakından incelendi. Mimarlık, tarih, grafik tasarım, sosyoloji, tiyatro ve sinema gibi alanlardan yararlanan yürütücüler ve katılımcılar, haritadan performansa yayın etrafında kurgulanan yeni üretimler gerçekleştirdi. İllüstrasyon, veri analizi, haritalama teknikleri, dijital-analog görselleştirme, metin, kolaj ve video gibi yöntemlerle içerik analiz edilirken ulaşılan yeni bilgiler temelinde çeşitli maddelerin yeniden yorumlanması sağlandı.

Yoğun emek ve katılımla sürdürülen bu atölyelerin odaklandığı konular ve sonuçları, 25 Mayıs’ta SALT Beyoğlu’nda üç oturumlu bir panelde değerlendirme ve tartışmaya açılacak. Amaçlar, süreçler ve çıktıların incelenip detaylandırılacağı bu programda, İstanbul Ansiklopedisi’nin bugünün düşünce ve üretim biçimleriyle araştırılmasının potansiyelleri ve sağladığı olanaklar paylaşılacak.

1. OTURUM (saat:15:00)

Ezgi Tuncer  Moderatör

Aslıhan Şenel  Erkek Kızlar, Haşmetli Yosmalar ve Falcı Bacılar

Atıl Aggündüz ve Oğul Öztunç  Gündelik Hayat Dedektifleri: Üçüncü Sayfa Hikayeleri

Aslıhan Demirtaş ve Ali Cindoruk  Rastgele!

2. OTURUM (saat:15:45)

Gürbey Hiz  Moderatör

Ali Paşaoğlu  Koçu’nun Surnamesi

Asya Ece Uzmay ve Murat Tülek  Ansiklopediden Haritaya

3. OTURUM (saat:16:15)

Sait Ali Köknar  Moderatör

Esra Kahveci  İndeksten Anlatıya İstanbullar

Sinem Serap Duran  Video/Kolaj – Belge: Yaşam Katmanları

Didem Özbek  B. : Asmaköprü, Büyükçekmece Hanı, Dolly, Don Adam

Oturumlar herkesin katılımına açık olup konuşma dili Türkçe’dir.

İstasyon, Kadir Has Üniversitesi’nin devraldığı İstanbul Ansiklopedisi Arşivi’nin dijital ortama aktarılarak bir çevrimiçi yazılım aracılığıyla erişime açılması için SALT ortaklığında sürdürülen üç yıllık çalışmanın bir uzantısı olarak 16 Haziran’a kadar SALT Beyoğlu’nun giriş mekânı Forum’da yer almaktadır.

Görsel

Erkek Kızlar, Haşmetli Yosmalar ve Falcı Bacılar atölyesinden, SALT Beyoğlu, 02.04.2019. Aslıhan Şenel ve İrem Korkmaz’ın izniyle.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code