İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

SALT Galata’da “Going, Gone” [Gitti, Gidecek] Video Sunumu

Richard Whitby ile Webb-Ellis sanatçı ikilisi’nin süregelen Brexit krizi bağlamında toplumsal problemler ve gelecek endişesini yansıtan yeni videoları The Lost Ones [Kayıplar] ve  For The First Baby Born in Space [Uzayda Doğan İlk Bebeğe] 9 Temmuz’dan 23 Ağustos 2019 tarihine kadar SALT Galata’da.

Going, Gone [Gitti, Gidecek] temalı 2019 Jerwood/FVU Ödülleri’nin sahibi Webb-Ellis sanatçı ikilisi ve Richard Whitby’nin For The First Baby Born in Space [Uzayda Doğan İlk Bebeğe] ve The Lost One [Kayıplar] videoları, öğrenmeye ve tartışmaya açık bir ortam sağlamayı amaçlayan, görsel ve maddi kültürde kritik konuları değerlendiren SALT Galata’da gösterime sunuluyor. Film and Video Umbrella ve Jerwood Arts tarafından 2018 Haziran ayı ile 2019 Nisan ayı arasında üretilmek üzere sipariş edilen ve ilk kez, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması beklenen dönemde Londra’da gösterilen videolar, süregelen politik kriz ortamında gitgide artan toplumsal sorunlar, sıkıntılar ve gelecek kaygılarını yansıtıyor. Deneysel bir söylem ve görselliğe sahip işler, bir kez daha sekteye uğrayan Brexit hedefinin ülkede sebep olduğu ihtilaf ve belirsizliklerin yanı sıra, genç kuşakların yakın gelecekte sonuçlarını daha şiddetli hissedeceği ekolojik krize dikkatleri çekiyor.

Webb-Ellis kolektifi, iki ekranlı For The First Baby Born in Space [Uzayda Doğan İlk Bebeğe] (2019) videolarında, ne çevrelendikleri siyasi çatışmalar ne de kendilerine miras kalan gezegene dair söz hakkı bulunan genç bireylerle iş birliği yapıyor. İngiltere’de oldukça uzun ve sıcak geçen 2018 yazında çekilen video, sanatçıların üretimini sürdürdüğü North Yorkshire ve civarından bir grup gencin gündelik aktiviteleri ve eğlence hayatlarına odaklanıyor. Kaygılar, arzular, umutlar ve can sıkıntılarına dair içtenlikli konuşmalar, ülkede her şeyin değişime uğradığı bir süreçte yetişkinliğe adım atmanın zorluklarını tarif ediyor. Onların kafa karışıklığı, birçok yönden sonu belirsiz bir geleceğe doğru yol alan Britanya’nın mevcut durumuna ayna tutuyor. 

Richard Whitby’nin The Lost Ones [Kayıplar] (2019) videosuysa, içine itildikleri araftan sabırla çıkmayı, günlük rutin yaşamlarına bir an önce dönmek üzere bir nevi kurtuluşa ermeyi bekleyen bir grup yetişkinin bürokrasi mücadelesini konu alıyor. Yaşam koşullarından ekonomik durumlarına özel hayatları devlet tarafından değerlendirmeye alınan bu insanların geleceği, kendilerine dayatılan bir testi geçmelerine bağlı görünüyor. Kontrolden çıkmış bürokratik düzen tasviri bakımından Orwell ve Kafka’nın distopyalarına gönderme yapan Whitby, ufku daralan bir ülkenin istenmeyen “yabancıları” ve sözde “düşmanlıkları” üzerinden Brexit’in hem bireyler hem de topluma etkilerini eleştirel bir yaklaşımla ele alıyor. Senaryosunu Whitby ile televizyon yazarı Alistair Beaton’un kaleme aldığı iş, sert bir taşlamayla absürt komedi arasında gidip geliyor. 

SALT Galata’nın -1 katında konumlanan For The First Baby Born in Space [Uzayda Doğan İlk Bebeğe] ve The Lost Ones [Kayıplar] videoları Türkçe altyazıyla, yapının açık olduğu saatler içerisinde arka arkaya tekrarlı olarak gösterilecektir.

2019 Jerwood/FVU Ödülleri: Going, Gone sergisi, Jerwood Arts ve Film and Video Umbrella iş birliğiyle 3 Nisan-2 Haziran 2019 tarihlerinde Jerwood Space’te gerçekleştirilmiştir.

GÖRSELLER

1. 

Webb-Ellis’in 2019 Jerwood/FVU Ödülleri kapsamında ürettiği For The First Baby Born in Space [Uzayda Doğan İlk Bebeğe] (2019) videosundan bir kare.

2. 

Richard Whitby’nin 2019 Jerwood/FVU Ödülleri kapsamında ürettiği The Lost Ones [Kayıplar] (2019) videosundan bir kare. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir