İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

SALT’ın İlkbahar Sergisi “Aslına Sadık Kalınmıştır” SALT Beyoğlu’nda Açıldı!

İnsanlar ve eylemlerinin bir aracı olan nesnelerin geçmişi birbirine nasıl bağlanır? 2 özel koleksiyondan seçili 15 eseri bir araya getiren SALT‘ın ilkbahar sergisi Aslına Sadık Kalınmıştır, zamanla değişen bireyler ile şeklinden işlevine dönüşen nesnelerin iç içe geçen “hayat hikâyesi”ne odaklanıyor. Özel koleksiyondaki eserlerin kamusal mekâna dönüşünün süreçlerine işaret eden Aslına Sadık Kalınmıştır sergisi, bu ortamda sanat üretimi ve izleyici etkileşiminin ortaya çıkardığı yeni anlamlara göndermede bulunuyor.

SALT‘ın ilkbahar sergisi Aslına Sadık Kalınmıştır’ın merkezinde, sanat pratiklerinde arkeoloji ve tarihten yararlanan sayın Handan Börüteçene ile sayın Mark Dion’un sunumları yer almakta. Heykel, enstalasyon, fotoğraf ve metinlerinde Türkiye’nin kültür mirasıyla umulmadık bağlantılar kuran sayın Handan Börüteçene’nin sunumu 3 işten oluşuyor. Kendime Gömülü Kaldım (1999-2014) fotoğraf serisi, İstanbul’un bilinen en eski kadın şairi, Byzantionlu Moiro etrafında katmanlı bir hikâye üzerinden, Venedik’e uzanan Bizans mirasını takip ediyor. Sanatçının bir yıl boyunca neredeyse her hafta boyunca ziyaret ettiği Aya İrini’yle diyalogları 1989 tarihli Bütün Denizler İçin heykel serisinde ifade bulurken Armenak Ustanın Marangoz Tezgâhı (2000) yılların emek ve birikimini büyüteçlerle görünür kılıyor. Dion’un 2011 yılında SALT Galata’nın açılış sergilerinden Geçmişe Hücum: Osmanlı İmparatorluğu’nda Arkeolojinin Öyküsü, 1753-1914 için hazırladığı Dig Culture [Kazı Kültürü] enstalasyonuysa, arkeoloji kazılarını çağrıştıran bir dizi buluntu nesneden meydana geliyor. SALT Beyoğlu’ndaki sunuma, sanatçının iş özelinde çizdiği eskiz ile ilk kurulumun fotoğrafları eşlik ediyor.

Sokaktan topladığı ahşap parçalarla çalışan sanatçı Nancy Atakan, rastgele göz imgeleri eklediği gündelik nesneleri manevi birer koruyucu hâline getiriyor (2012). Dilek Winchester’ın enstalasyonu (2014), hattat Emin Barın’ın 1973’te yeni açılan Boğaz Köprüsü için taşa oyduğu “Maşallah” yazısından yola çıkıyor; hat sanatında Latin harflerine geçişe ve köprünün yakın geçmişinden bir değişime dikkati çekiyor. Simgesel nitelikteki Galata Kulesi ve Ayasofya ile Kudüs Tapınağı’nın izini süren sayın Cansu Çakar, yapılardaki tahribatlar ve onarımların tortularını minyatürü andıran resimlerle tasvir ediyor (2016-2018).

Sayın Aslı Çavuşoğlu, 2011 tarihli Ayastefanos’taki Rus Abidesinin Yıkılışı adlı siyah beyaz fotoğraf serisinde, 93 Harbi sonunda Yeşilköy’e dikilen abidenin 1914’te yıkılışını belgelemesiyle Türk sinemasının başlangıcı sayılan filme odaklanıyor. Sanatçı Çavuşoğlu, abide ile enkazını gösteren iki kare arasındaki boşlukları doldurarak bugüne kadar kimsenin görmediği filme dair yeni bir anlatı inşa ediyor. Iman Issa, doğup büyüdüğü Kahire’de “halkın utanç kaynağı hâline gelmiş bir abide”ye sıra dışı bir alternatif geliştirirken (2010) Cezayir asıllı Kader Attia fotoğraf kolajlarıyla (2014) şehrin dönüşümünü bireylerin özgürleşmesiyle ilişkilendiriyor; Kıbrıs asıllı Haris Epaminonda’ysa buluntu materyallerle ürettiği enstalasyonunda (2009) ülkesini hayalî bir karakter olarak konumluyor. Geçmiş yerine boşluğa bakan sanatçılar Pak Sheung Chuen ve Laure Prouvost, 2009 ve 2014 tarihli işlerinde yokluk fikrine form kazandırıp görsel sanatlarda “boşluk korkusu” olarak bilinen horror vacui kavramına meydan okuyor.

SALT’tan sayın Amira Akbıyıkoğlu tarafından hazırlanan Aslına Sadık Kalınmıştır sergisinde sunulan eserler, Tansa Mermerci Ekşioğlu Koleksiyonu ve Ayşe Umur Koleksiyonu’ndan seçilmiştir. Akbıyıkoğlu ile sanatçı Handan Börüteçene’nin 13 Haziran Perşembe saat 19.00’da SALT Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da yapacağı söyleşiyle başlayacak sergi programlarının detayları, saltonline.org ve SALT Online sosyal medya hesaplarında duyurulacaktır.

Aslına Sadık Kalınmıştır” SALT Beyoğlu’nda 18 Ağustos’a kadar ziyaret edilebilir.

ASLINA SADIK KALINMIŞTIR

Nancy Atakan · Kader Attia · Handan Börüteçene · Cansu Çakar · Aslı Çavuşoğlu · Mark Dion · Haris Epaminonda · Iman Issa · Laure Prouvost · Pak Sheung Chuen · Dilek Winchester

SALT

kurucu Garanti Bankası

Bankalar Caddesi 11

Karaköy 34420 İstanbul Turkey 

T +90 212 334 22 45

zeynep.akan@saltonline.org

Web: saltonline.org

FB: saltonline.tr

Twitter: @SALT_Online

YouTube:  SALTonlineistanbul

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code