İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Şampiyonlar” Vizyonda

Zihinsel engelli gençlerin basketbolla değişen hayatlarını konu alan “Şampiyonlar” filmi bugün (3 mayıs) itibariyle vizyonda. Filmin gişe gelirleri ise İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı’nın Bağımsız Yaşam Programı’na aktarılacak!

Zihinsel engelli gençlerin hayatta karşılaştığı problemleri beyazperdeye taşıyan “Şampiyonlar” filminin ön gösterimi Cinemaximum Kanyon’da gerçekleştirildi. Ülkemizde İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı (İZEV) Vakfı yararına gösterime giren “Şampiyonlar”ın ön gösterimine, filmin dublaj sanatçılarından İZEV’li Tan Aytıs da katıldı. 

Türkiye’de seslendirme yapan ilk down sendromlu kişi olarak tarihe geçen Tan Aytıs, herkesi Şampiyonlar filmini izlemeye ve zihinsel engelli bireylerin hayatına bu keyifli film aracılığıyla tanık olmaya davet etti.

Goya Ödülleri’nde En İyi Film Ödülü’nü kazanan ve İspanya’da 3 milyonu aşkın kişinin izlediği “Şampiyonlar”, seyircilerle ise 3 Mayıs Cuma günü buluşuyor. Zihinsel engelli gençlerin hayatlarının basketbolla nasıl değiştiğini anlatan film, seyircilere duygu dolu anlar yaşatacak.

İçinizi Isıtacak Bir Aile Komedisi: Zihinsel engelli gençlerin içten, eğlenceli, duygu dolu şampiyonluk hikayesi

“Şampiyonlar”, profesyonel bir basketbol takımın yardımcı koçunun, mahkemenin verdiği 90 günlük zorunlu hizmet cezası süresince, zihinsel engelli oyunculardan oluşan bir basket takımını çalıştırma hikayesini konu ediniyor. Takım oyuncularının bireysel hikâyelerinden yola çıkarak engelli bireylerin aile ilişkilerini, iş hayatına ve sosyal yaşama katılımlarını beyaz perdeye taşıyan “Şampiyonlar” filmi aynı zamanda da toplumun engelli bireylere bakış açısının altını çiziyor. İZEV Vakfı, bu filmle zihinsel veya bedensel engelli olarak tanımlanan bireylerin toplumdaki her birey gibi eşit yaşam hakkına sahip olduklarını hatırlatarak, farkındalık yaratmayı hedefliyor ve “Yıkılmak zorunda olan, zihinlerinizdeki duvarlar” diyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir