İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sanat Kuzguncuk’ta Başlıyor

Beykoz’da oturmalı
Beykoz’da çalışan adam.
Fakat Kuzguncuk şirin yerdir
Ve gayet nefis yapar gül reçelini
Pansiyoncu Madam
Ve kızı Raşel…

Nazım Hikmet

Sanatçı Fikret Mualla

Kuzguncuk Art Project, Türk resminin kıymetli sanatçılarından oluşan bir koleksiyon sergisi ile 21 Eylül tarihinde ziyarete açılıyor. Sergi, aynı zamanda mahallenin eski adı olan Hrisokeramos | Altın Kiremit’ten adını alıyor. Bu adın, II.Iustinos (565-578) tarafından yaptırılmış olan, çatısı altın yaldızlı kiremitlerle kaplı bir kiliseden geldiği rivayet edilmektedir.

Sanatçı Tanju Demirci

Sergi de Kuzguncuk’ta yaşamış sanatçıların dışında Can Yücel tarafından imzalanmış olan Burhan Uygur’un bir eskizi de yer almakta.
Sergide elde edilen gelirin bir bölümüyle Kuzguncuk’ta yaşayan sokak hayvanlarının yiyecek ihtiyaçlarının giderilmesi planlanıyor.

Sanatçı İbrahim Balaban

Sergide eserleri yer alan sanatçılar ise şöyle:

Adnan Turani, Ali Demir, Burhan Doğançay, Alaettin Aksoy, Artin Demirci, Avni Arbaş, Avni Memedoğlu, Hakkı Anlı, Azat Yeman, Bedri Rahmi, Bubi, Burhan Uygur, Cansen Ercan, Çağdaş Erçelik, Ergin İnan, Devrim Erbil, Erdal Alantar, İbrahim Balaban, Fikret Mualla, Füreyya Koral, Hamit Görele, İsmet Doğan, Muhsin Kut,  Mehmet Gün, Mithat Şen, Mustafa Ayaz, Namık Denizhan, Nuri İyem, Neşe Erdok, Özdemir Altan, Rafet Ekiz, Tanju Demirci, Sadi Diren, Süleyman Saim Tekcan, Şadan Bezeyiş ve  Yusuf Katipoğlu.

Sanatçı Azad Yeman

Sergi, 21 Eylül – 17 Ekim tarihleri arasında İstanbul’un Üsküdar ilçesine bağlı tarihi mahallesi Kuzguncuk’ta ziyaret edilebilir.

Sanatçı Ergin İnan

Adres: İcadiye Cd. Bahçe Saray Sk. No:32 | Kuzguncuk | Üsküdar | İstanbul

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code